ATAT S-A PUTUT – Minaur a pierdut clar si la Baia Mare cu islandezii de la Valur si este eliminata d...

SEMIFINALA EHF EUROPEAN CUP. Duminica, 28 aprilie 2024, in Sala Sporturilor ,,Lascar Pana" din Baia Mare, in meci retur al semifinalei EHF European Cup la handbal masculin, CS Minaur Baia Mare (Romania) a pierdut, cu 24-30 (8-17), partida cu Valur (Islanda). Meciul, arbitrat de cuplul croat Ante Mikelic & Petar Paradina, a inceput de la un avantaj de 8 goluri pentru Valur, avantaj dobandit in meciul tur, de la Reykjavik.

&

O veste proasta: lipsesc Vujic si Cumpanici, coordonatorul/centrul (accidentari mai grave, dupa ce au fost fortati de subtirimea lotului sa evolueze accidentati – recunoaste, cu tristete, antrenorul Alexandru Sabou). Pe langa lotul extrem de restrans numeric, decimat de accidentari si epuizat din cauza jocului pe trei fronturi, Minaur ii trece pe foaia de joc pe Daniel Bera si pe alti tineri mai putin folositi in acest sezon (Remus Chis, Vlad Pop, Lucas Sabou). Practic, din cei 14 jucatori de camp, doar 9 sunt des utilizati. Avem foaia de joc completa mai mult de jena fata de competitie (,,Cum a ajuns aceasta echipa pana in semifinala?" – ,,Exista o explicatie: a strans din dinti si a jucat. Loviti, osteniti, neplatiti la timp, putini. A strans din dinti si a jucat, asta a facut, asa a ajuns pana aici").

&

Din pacate, nici meciul de la Baia Mare nu incepe sub bune auspicii pentru Minaur, islandezii, care au intrat mai greu in joc, in min. 5 fiind condusi cu 2-0, dupa golurile lui Da Silva Mollino si Kozakevych, marcheaza de 4 ori consecutiv, prin dublele lui Oskarsson si Gislason, si declanseaza Operatiunea Distantarea, una care in min. 16 ajunge la un ingrijorator -5 (5-10 indica tabela de marcaj).

&

Se intra in ultimele 5 minute ale primei reprize cu scorul 6-12 si in conditiile in care la fiecare gol al Minaurului islandezii marcheaza de doua ori, calificarea pare deja o poveste SF. Cedam aproape total. Repriza se incheie mai drastic chiar decat la Reykjavik, cand islandezii aveau ,,doar" 4 goluri avans (18-14), acum au mai mult decat dublu: 8-17. E o diferenta mai mare decat cea consemnata la finalul meciului tur.

&

Se intra la vestiare, timp sa aruncam un ochi pe datele tehnice: islandezii au tras cu 3 suturi spre poarta mai multe decat Minaur (20-17), dar au marcat de 17 ori, avand doar 3 ratari. Baimarenii n-au bagat in poarta nici jumatate din suturile trase (au procentaj de eficienta de 47%) si din cele 17 suturi, doar 12 au fost pe spatiul portii. Trei jucatori de la Valur (Finnsson, Oskarsson si Gislason) au marcat mai multe goluri decat oricare alt jucator de la gazde. Incercam sa gasim ceva la ce am fost mai buni. Nu gasim. Acum, cel mai bun de la Baia Mare a fost… publicul. Sala e plina, generoasa cu sportivii Minaurului.

&

In A’Indoor Sports Hall din Ilioupolis, grecii de la Olympiacos SFP i-a invins detasat pe maghiarii de la FTC Green Collect (39-32) si s-au calificat in finala competitiei. O finala pe care in care isi va disputa trofeul cu Valur, echipa mai buna si astazi. Incepe repriza a doua. In min. 35, Fotache ia cartonas rosu. Am mai pierdut un titular al apararii.

&

In primele 15 minute nu se schimba nimic, dimpotriva situatia se inrautateste, desi jucatorii Minaurului isi doresc. Nu pot. Probabil nu pot fizic, dar in aceasta seara nu pot nici mental. Botea, Da Silva Mollino, Nagy si Kozakevych sunt mai precisi in acest debut de repriza, dar in min. 45 tabela indica 16-24. E diferenta de la finalul meciului de la Reykjavik.

&

Orgoliu ranit, Minaur marcheaza o dubla prin Botea si e 18-24. Stam mai bine in aparare. Incearca si tinerii Ardelean si Sabou (primul are un gol marcat, ultimul are deja doua – Minaur are viitor, are pepiniera, nu prea stie sa o fructifice).

&

Cu 5 minute inaintea finalului, scorul se strange usor: 23-28. Dar si antrenorul Oskar Bjarni Oskarsson isi ruleaza lotul, in fond nici macar victoria nu e amenintata, iar calificarea a fost transata in primele 15 minute. Pivotul Finnison (1,90 m, 84 kg) ne toaca marunt, are deja 9 goluri marcate. Repriza se incheie cu 16-13 pentru Minaur, dar meciul nu se joaca pe reprize: islandezii au castigat lejer, 24-30 si s-au calificat in finala. Drumul baimarenilor se opreste aici.

&

Pentru Minaur au marcat: Botea (5 goluri), Nagy si Da Silva Mollino (cate 4 goluri), Sabou si Kozakevych (cate 3 goluri), Vujovic si Ardelean (cate 2 goluri), Fotache (1 gol). Portarul Terekhov 6 interventii salvatoare (procentaj de eficienta 25%). De la oaspeti s-au remarcat Finnison (9 goluri), Oskarsson (4 goluri), Gislason, Jonsson si Stefansson (cate 3 goluri).

* Foto: @Ovidiu Dragomir via Minaur Baia Mare