AU CASTIGAT - Meci fabulos: Minaur s-a impus categoric la Baia Mare in partida cu Potaissa Turda si...

LIGA NATIONALA - HANDBAL. Miercuri, 11 mai 2022, in Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 25-a (penultima) a Ligii nationale de handbal masculin, CS Minaur Baia Mare a castigat zdrobitor, cu 32-24 (15-15) – 8 goluri diferenta! -, partida cu AHC Potaissa Turda, arbitrata de cuplul Dorinel Gurbina & Emilian Stanciu din Resita. In urma victoriei, Minaur urca pe locul 2 (temporar, nu toate meciurile etapei s-au incheiat, insa daca nu survine surpriza din meciul Dinamo – Steaua, baimarenii joaca ultima etapa de pe acest loc).

&

Meci dificil pentru baimareni, nu doar prin prisma locurilor din clasament 4 (Minaur) vs. 3 (Potaissa) si prin faptul ca o victorie le asigura prezenta in editia viitoare a European League (a doua competitie valorica intercluburi din Europa), cat prin istoria recenta, oaspetii impunandu-se in ultimele 5 meciuri, dintre care doua la Baia Mare (si la diferente consistente, intre 4 si 9 goluri! – in tur, la Turda, in decembrie 2021, Potaissa a castigat cu 30-26).

&

In plus, oaspetii veneau dupa o victorie (de moral), acasa, impotriva campioanei Dinamo Bucuresti, e drept aceasta fiind deja si matematic din nou campioana Romaniei. Minaur avea si ea o serie foarte buna, cu o singura infrangere in Liga in anul 2022. Baimarenii au avut un inceput aproape perfect de meci, reusind sa se distanteze la 4 goluri (min. 6, 5-1), insa oaspetii au revenit cu 5 (!) goluri consecutive, Thalmaier, Talas si Szoke (ultimii doi de cate doua ori) aducandu-i la conducere (min. 11, 5-6).

&

Dupa o sincopa de 6 minute fara gol marcat, Minaur egaleaza prin Cabut (min.12, 6-6), iar in cea de-a doua jumatate a primei reprize se intra ca la inceputul meciului, la egalitate, 7-7 (min. 15). Egalitatea se mentine pana in min. 26 (13-13), insa pe final de repriza oaspetii se distanteaza din nou la doua goluri (min. 29, 13-15), avantaj redus pe fondul eliminarii temporare a lui Talas (Potaissa) de transformarea unui 7 metri (Csepreghi) si golul lui Kotrc inaintea finalului primei parti, iar la cabine s-a intrat cu echilibru perfect pe tabela de marcaj: 15-15.

&

In repriza a doua, baimarenii au sansa sa se desprinda, dupa golul lui Buzle (16-15) si eliminarea Dragas, iar Kotrc nu rateaza oportunitatea inscriind de doua ori consecutiv (min. 33, 18-15). Prima treime a ultimei reprize (min. 40) se incheie cu un avantaj consistent (5 goluri) al gazdelor, 22-17 (cu Vujovic reintrat in joc), iar la jumatatea reprizei Minaur avea 6 goluri avantaj (min. 45, 24-28).

&

In ultima jumatate a celei de-a doua reprize, oaspetii incep cu un triplu succes: golul lui Thalmaier si ratarea lui Vujovic urmata de eliminarea lui Bugulet, adica 2 minute de superioritate numerica. Insa tot Thalmaier rateaza lovitura de la 7 metri, Ghita (Potaissa) inscrie (in ultimele secunde de superioritate) pentru 24-20, insa Vujic pune din nou diferenta de 5 goluri pe tabela (min. 49, 25-20). Baimarenii urca la 27-20, dar apoi sufera o dubla eliminare (Nagy si Buzle) si joaca 2 minute in 5 contra 7, dar reusesc aparent imposibilul: mentin scorul la 27-20.

&

Buzle este eliminat definitiv (min. 27), dar Potaissa n-are solutii, Buzogany e imperial si pareaza lovituri de la 7 metri cu reflexe care ii debusoleaza pe oaspeti, Dragas este eliminat si el definitiv (min. 58), baimarenii joaca cu o dezinvoltura cartacteristica marilor echipe si Nagy, Vujic si Kotrc marcheaza pentru o victorie mare a Minaurului: 32-24. Nici cei mai infocati suporteri nu s-ar fi incumetat la pronosticarea unei victorii la 8 goluri diferenta in fata echipei de pe locul 3, care a invins net Minaur in toate cele 5 ultime confruntari. Insa de aceasta data, baimarenii au aratat ca o mare echipa.

&

Pentru Minaur au marcat: Kotrc (10 goluri), Vujovic (5 goluri), Cabut (4 goluri), Vujic, Buzle si Nagy (cate 3 goluri), Csepreghi (2 goluri), Da Silva Mollino si Bugulet (cate 1 gol). O remarca speciala pentru portarii Buzogany si Terekhov. De la oaspeti s-au remarcat Ghita (7 goluri), Szoke si Thalmaier (cate 5 goluri).

&

Etapa viitoare, ultima a acestei editii a Ligii nationale de handbal masculin, Minaur joaca in Ghencea, in 18 mai 2022, de la ora 16.00, cu Steaua Bucuresti, pentru titlul de vicecampioana nationala (meciul va fi televizat in direct de TVR 2). Ce vis! Iar apoi, dupa doar 3 zile, are de disputat in Norvegia meciul tur din finala EHF European Cup. Finala pentru un trofeu european, dupa 33 de ani de la ultima disputata de Minaur Baia Mare. Ce sezon!

&

Am omis Cupa Romaniei? Considerati omisiunea voluntara – cel mai probabil Minaur se va deplasa la Constanta (locul de desfasurare al turneului Final 4 al Cupei Romaniei) cu echipa a doua (de-nteles, trebuie sacrificata o competitie din cele 3, baietii acestia sunt jucatori de handbal, nu roboti).

&

* Foto: @CS Minaur Baia Mare

&

Catalin VISCHI, Andrei TUDORAN

Articolul AU CASTIGAT - Meci fabulos: Minaur s-a impus categoric la Baia Mare in partida cu Potaissa Turda si urca pe locul 2 in Liga nationala apare prima data in 2mnews.