AU CASTIGAT – Minaur castiga la Baia Mare cu Poli. Timisoara si isi blindeaza locul 2, iar sambata j...

HANDBAL MASCULIN – LIGA I. Marti, 28 noiembrie 2023, in Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare, in meci devans al etapei a 13-a a Ligii I la handbal masculin, Minaur Baia Mare a castigat, cu 30-22 (11-10), partida cu SCM Politehnica Timisoara. Meciul, arbitrat de cuplul de galateni Daniel Basso &Florin Tofan, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 2 (Minaur) si 11 (Politehnica) si a pornit cu gazdele in postura de favorite.

&

Minaur cu victorii in ultimele 5 meciuri directe, cu un sir lung de victorii in campionat, a intalnit Politehnica Timisoara, echipa care in ultimele 5 meciuri a smuls doua victorii pe teren propriu (cu CSM-urile din Bucuresti si Vaslui), dar a pierdut alte trei meciuri, cele din deplasare chiar la diferente considerabile. Pentru baimareni era un meci de pregatire pentru disputa din returul confruntarii din turul III al EHF European Cup, programat sambata, la Pancevo (Serbia).

&

Meciul nu avea sa fie atat de usor cum se preconiza. Daca pana la jumatatea primei reprize, Minaur si-a creat un avantaj de 4 goluri (min. 15, 7-3), in mai putin de 7 minute nu doar ca l-a pierdut, ci era si condusa: 9-10 (min. 23).

&

Sigur, se juca mai mult cu gandul la meciul de sambata, cu frana de mana trasa si concentrarea in piuneze (baimarenii l-au facut mare pe portarul Tomislav Stojkovic, care pana atunci a parat jumatate din suturile gazdelor), dar cand a apasat putin pedala de acceleratie, Minaur a revenit la conducere, dupa golurile lui Cip si Vujovic, cat sa intre in avantaj minim la vestiare: 11-10. Surprinzator de slaba eficienta vicecampioanei in primele 30 de minute, in care din 20 de suturi pe poarta au marcat doar 11 goluri.

&

In repriza a doua, baimarenii au reusit sa nu-l mai nimereasca pe Stojkovic si s-au distantat rapid, dupa prima jumatate a reprizei la 4 goluri (21-17, min. 45), apoi la 9 goluri (min. 51, 27-18), terminand partida cu un avantaj confortabil: 30-22.

&

Pentru Minaur au marcat: Kotrc (6 goluri), Cumpanici (5 goluri), Cip (4 goluri), Botea si Sabou (cate 3 goluri), Nagy, Vujovic, Fotache, Da Silva Mollino (cate 2 goluri), Erik Pop (1 gol). Portarii: Al-Khafadji – 6 mingi parate, Terekhov – 4 mingi parate. De la oaspeti s-au remarcat portarul Stojkovic – 9 mingi parate, Marjanovic (5 goluri), Bran (4 goluri).

&

In urma victoriei, Minaur ramane pe locul 2, cu 32 de puncte. In etapa viitoare, a 14-a, tot la Baia Mare, are loc derby-ul campionatului: Minaur (loc 2) – Dinamo Bucuresti (loc 1). Pana atunci, meciul din cupele europene de la Pancevo, care va consfinti calificarea in optimile EHF European Cup (in meciul tur, baimarenii s-au impus cu 10 goluri diferenta: 33-23).

&

* Foto: @Ovidiu Dragomir via Minaur Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul AU CASTIGAT – Minaur castiga la Baia Mare cu Poli. Timisoara si isi blindeaza locul 2, iar sambata joaca pentru calificarea in optimile competitiei europene apare prima data in 2mnews.