AU CASTIGAT – Vicecampioana Minaur se impune la Baia Mare in meciul cu U. Cluj si revine pe locul 2...

HANDBAL MASCULIN – LIGA I. Duminica, 19 noiembrie 2023, in Sala Sporturilor ,,Lascar Pana" din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 11-a a Ligii I la handbal masculin, CS Minaur Baia Mare a invins, cu 41-37 (20-17), CS Universitatea Cluj. Meciul, arbitrat de cuplul Mihai Ciutacu din Bucuresti & Alin Stamatoiu din Ramnicu Valcea, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 3 (Minaur) si 12 (Universitatea).

&

In min. 14, Minaur avea deja un avans de 5 goluri (8-3), linistitor in aparenta intr-o partida cu o unica dilema: scorul la care va invinge vicecampioana. Pana in min. 22, baimarenii au pastrat avantajul de 5 goluri (14-9), apoi oaspetii reusind, treptat, sa il reduca pana la doar doua goluri, reusind sa intre la vestiare la o diferenta de 3 goluri, dupa o repriza in care s-au marcat 37 de goluri: 20-17.

&

Ritmul a fost pastrat si in repriza secunda, intr-o partida cu 78 de goluri marcate in 60 de minute, o cadenta care pare a fi tinut cont doar de satisfacerea deliciului spectatorilor in detrimentul tactic al apararii. Minaur s-a impus, previzibil, insa la o diferenta mult mai mica decat a obisnuit in ultima perioada.

&

O victorie care o urca pe Minaur pe locul 2 al Ligii nationale (are un meci mai mult disputat decat Constanta), partida in care au marcat Cumpanici (7 goluri), Da Silva Mollino (6 goluri), Cip si Nagy (cate 5 goluri), Sabou, Kotrc si Vujovic (cate 4 goluri), Botea si Erik Pop (cate 3 goluri) – portarii: Terekhov (8 parade salvatoare), Al-khafadji (6 parade salvatoare). De la oaspeti s-au remarcat Hossu (12 goluri), Coman (8 goluri) si portarul Szopka (13 parade salvatoare).

&

Minaur si-a disputat in devans meciul din etapa viitoare (castigat cu 37-30 la Suceava), pentru ca joaca in cupele europene. Urmatorul meci din campionat il va disputa abia in 28 noiembrie, pe teren propriu, cu SCM Poli Timisoara (acum pe locul 11).

&

* Foto: @Ovidiu Dragomir via Minaur Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul AU CASTIGAT – Vicecampioana Minaur se impune la Baia Mare in meciul cu U. Cluj si revine pe locul 2 in Liga nationala apare prima data in 2mnews.