AU INCHEIAT LA EGALITATE – CSM Sighetu Marmatiei se intoarce cu un punct din judetul Cluj, dar intra...

FOTBAL – LIGA A III-A. Miercuri, 3 mai 2023, pe Iclod Arena din satul Iclod (jud. Cluj) – gazon sintetic -, in meci contand pentru etapa a 6-a a play-out-ului Seriei a 10-a a Ligii a III-a la fotbal, FC CFR 1907 Cluj SA 2 a incheiat la egalitate, 1-1 (1-0), partida cu CSM Sighetu Marmatiei. Meciul, arbitrat de brasoveanul Dumitru Robert Mormeci, a opus echipele clasate inaintea acestei etape intermediare pe locurile 4 (Cluj) si 3 (Sighetu Marmatiei).

&

Sighetenii, cu o victorie, un egal si 3 infrangeri si un singur gol marcat in cele 5 meciuri disputate in play-out, riscau in contextul unei infrangeri sa faca rocada in clasament cu adversara de astazi si chiar cu echipa de pe ultimul loc direct retrogradabil, Victoria Carei, implicit sa intre in cursa pentru evitarea retrogradarii in Liga a IV-a, o varianta greu de luat in calcul la inceputul play-out-ului.

&

In sezonul regular, meciurile directe dintre cele doua echipe s-au incheiat tot in favoarea sighetenilor (egal, 1-1, la Sighetu Marmatiei, in septembrie 2022, si victorie a sighetenilor la Cluj, 0-2, in noiembrie 2022 – acesta a fost si ultimul meci in deplasare castigat de CSM). Insa desi si in ultimul meci direct, e drept, la Sighetu Marmatiei, in 1 aprilie 2023, in turul play-out-ului, CSM a castigat (cu 1-0), acum bookmakerii ii dadeau favoriti pe clujeni, prognoza logica tinand cont de parcursul celor doua echipe in ultimele 4 etape, in care sighetenii au pierdut cu cele mai slabe echipe din play-out.

&

Gazdele au deschis scorul chiar in debutul partidei, in min. 3 CFR Cluj 2 preluand conducerea pe tabela de marcaj. A fost unicul gol al reprizei, clujenii intrand cu avantaj minim la vestiare. In repriza a doua, sighetenii au reusit egalarea, Raul Novoselenszki marcand aproape la fel de repede ca si adversarii in prima repriza, dupa doar 9 minute de la debutul reprizei secunde (min. 56), golul oaspetilor fiind si cel care a inchis tabela de marcaj: 1-1.

&

Iata rezultatele etapei din grupa play-out Seria a 10-a:

* Sportul Simleu Silvaniei – SCM Zalau: 0-2 (0-1);

* Victoria Carei – Minerul Ocna Dej: 4-2 (2-1);

* CFR Cluj 2 – CSM Sighetu Marmatiei: 1-1 (1-0).

&

In urma rezultatelor etapei, CSM Sighetu Marmatiei ramane pe locul 3, cu 25 de puncte, dar distanta intre ea si locul 5 (direct retrogradant) este de doar 1 punct – locurile 4 si 5 sunt ocupate de Victoria Carei, respectiv CFR Cluj 2, ambele cu cate 24 de puncte (CS Sportul 2007 Simleu Silvaniei este prima echipa retrogradata aproape matematic, situata acum pe locul 6, ultimul, cu 14 puncte). In etapa urmatoare, a 7-a, sambata, 6 mai, de la ora 18.00, sighetenii joaca pe teren propriu cu Victoria Carei, echipa cu care deja se lupta direct pentru retrogradare.

&

* Foto arhiva (CFR Cluj 2 - CSM Sighetu Marmatiei, 5 noiembrie 2022): @CSM Sighetu Marmatiei

&

Andrei TUDORAN

Articolul AU INCHEIAT LA EGALITATE – CSM Sighetu Marmatiei se intoarce cu un punct din judetul Cluj, dar intra in lupta directa pentru retrogradare apare prima data in 2mnews.