FOTBAL – LIGA A II-A. Sambata, 26 noiembrie 2022, pe Stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 15-a a Ligii a II-a fotbal, CS Minaur Baia Mare a pierdut, cu 1-2 (0-1), partida cu ACS Viitorul Pandurii Targu Jiu. Meciul, arbitrat de o brigada din Cluj-Napoca avandu-l la centru pe Dan Florin Dreve, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 15 (Baia Mare) si 14 (Targu Jiu).

&

Antrenorul Mihai Iosif (Minaur) a inceput partida in formula: Costache – Alexe, Neacsu, Mondragon (cpt.), Simion – Matei, Gneba, Donca, Chitas – Chinde, Stanciu. Atmosfera tipica de final de toamna la Baia Mare, cer noroasa si vreme rece (5 grade Celsius), cu prima ocazie de gol apartinand gazdelor, Matei tragand din 16 metri pe langa poarta lui Krupenschi. Minaur mai are o ocazie, in min. 20, dar Donca rateaza lobul de la circa 25 de metri.

&

Apoi e randul oaspetilor sa intre in joc si in min. 21 atacantul central Gabriel Dodoi (24 de ani), nemarcat in mijlocul careului mare, trage, dar Costache respinge, amanand deschiderea scorului. Acelasi Dodoi a fost actant principal in alte doua situatii de gol din prima repriza, sut din careu respins de Costache (in min. 28) si golul marcat de Florin Rasdan (Viitorul Pandurii), in minutele de prelungiri, gasit in centrul careului mare de pasa lui Dodoi. Cu oaspetii in avantaj pe tabela de marcaj se intra la vestiare.

&

La pauza, Iosif ii inlocuieste pe Donca si Chitas cu Muacir si Ciocan, dar cei care marcheaza sunt tot oaspetii, Viitorul Pandurii majorandu-si avantajul de pe tabela de marcaj in min. 69, dupa un contraatac-scoala, Dodoi depasindu-l pe Alexe si pasand in centrul careului pentru Paul Mitrica, acesta indeplinind formalitatea: 0-2. Minaur reuseste sa reduca din handicap, nu si din rusine, in ultimul minut de joc, prin Muacir, cu capul din careul mic, in urma unui corner (de remarcat: cu 1 minut inaintea golului, antrenorul oaspetilor, Florin Stinga, a efectuat 3 inlocuiri simultan, inlocuind intreaga linie de atac: Dodoi, Toma si Dragu – i-a introdus pe teren pe Girbita, Dulca si Geana). In pofida prelungirii meciului cu 5 minute, baimarenii naau mai reusit egalarea, presand haotic, fara niciun orizont.

&

Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Targu Jiu: 1-2 (0-1), au marcat Muacir Abdul Pacheco Cassama (min. 90) / Florin Rasdan (45+1), Paul Mitrica (min. 69).

&

In etapa urmatoare, a 16-a, Minaur Baia Mare joaca in deplasare, in 3 decembrie, de la ora 11.00, cu FC Unirea Dej (echipa clasata inaintea acestei etape pe locul 6, cu 25 de puncte).