AU PIERDUT – Minaur pierde la Bucuresti, previzibil, cu liderul Rapid, dar ramane, deocamdata, pe lo...

HANDBAL – LIGA NATIONALA. Miercuri, 13 aprilie 2022, la Sala Rapid din Bucuresti, in meci contand pentru etapa a 22-a a Ligii nationale de handbal feminin, Rapid Bucuresti a castigat, cu 34-31 (20-16), partida cu CS Minaur Baia Mare. In tur, bucurestencele, acum liderul clasamentului (cu doar 3 partide pierdute din cele 21 disputate), s-au impus la Baia Mare cu 32-28.

&

Meciul s-a pastrat in echilibru perfect pana in min. 12, dupa care, in inferioritate numerica (generata de eliminarea lui Fujita), baimarencele s-au vazut conduse cu doua goluri. In min. 23, gazdele isi dubleaza avantajul (17-13), intr-un meci care se joaca fara garda. La pauza se intra cu 4 goluri avantaj in favoarea rapidistelor (20-16), aproape jumatate dintre golurile gazdelor fiind inscrise de baimareanca Eliza Buceschi (8 goluri, cat primele doua marcatoare ale Minaurului impreuna: Laslo – 5 goluri, Lavko – 3 goluri).

&

La reluare, baimarencele intra mai bine in meci si reusesc sa reduca handicapul de pe tabela de marcaj la doua goluri (min. 35, 22-20), prin 4 goluri marcate in primele 5 minute ale reprizei (Laslo si Tanasie, cate 2 goluri). In min. 40-41 Minaur egaleaza, intai la 22-22, apoi la 23-23, prin Lavko, dar pe fondul omului in minus (Burlachenko eliminata) Badea, Constineascu si Korsos duc iar Rapidul la 3 goluri avantaj (min. 44, 26-23) si reincepe cursa de urmarire.

&

La jumatatea reprizei, Laslo, Fujita si Popa anuleaza, din nou, avantajul: min. 47, 26-26. Meciul asta pare un carusel: Tirca, Korsos si Hernandez marcheaza in mai putin de 90 de secunde si rapidistele preiau din nou conducerea cu 3 goluri avnataj (min. 49, 29-26). Doar poetii mai inteleg strategiile acestui meci. Se intra in ultimele 10 minute cu scorul 30-27, dupa golurile lui Lavko (Minaur) si Tirca (Rapid), iar in ultimele 4 minute gazdele au 6 goluri avantaj (34-28).

&

Minaur, care a facut un meci nu foarte bun, dar macar bun, a incercat o revenire pe final, dar golul lui Fujita si cele doua goluri ale lui Burlachenko doar au apropiat-o de invingatoare: 34-31 (20-16), dupa un meci in care s-a marcat mai mult de un gol pe minut. De la Minaur au marcat: Laslo (8 goluri), Lavko (6 goluri), Tanasie (5 goluri), Burlachenko (4 goluri), Fujita si Popa (cate 3 goluri), Petrus si Polocoser (cate 1 gol). De la Rapid s-au remacat Buceschi (9 goluri), Tirca (6 goluri), Korsos (5 goluri) si Hernandez (4 goluri).

&

In urma infringerii, Minaur ramane pe locul 4 in Liga nationala, cu precizarea ca nu s-au disputat toate meciurile etapei. Sambata, 7 mai, Minaur joaca in etapa a 23-a, la Baia Mare, cu SCM Ramnicu Valcea.

&

* Foto generica: @CS Minaur Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul AU PIERDUT – Minaur pierde la Bucuresti, previzibil, cu liderul Rapid, dar ramane, deocamdata, pe locul 4 in Liga nationala apare prima data in 2mnews.