BREAKING NEWS: FINALA EURO 2016. Portugalia este campioana Europei dupa ce a invins Franta cu 1-0 in...

FINALA EURO 2016. Noua campioană a Europei este Portugalia, care a învins Franța în finala Campionatului European prin golul lui Eder, marcat în minutul 109. Este primul titlu de campioană europeană pentru Portugalia.

Echipa de fotbal a Portugaliei a câștigat în premieră titlul de campioană europeană, după ce a învins formația Franței cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în finala EURO 2016, duminică seara, pe Stade de France din Saint-Denis, scrie Agerpres.

Unicul gol a fost marcat de Eder, atacantul echipei franceze Lille (109).

Franța rămâne cu două titluri europene (1984, 2000) și unul mondial (1998), pierzând a doua sa finală, după cea de la Cupa Mondială din 2006.

Evenimentul principal al primei reprize a fost accidentarea lui Cristiano Ronaldo, în minutul 10, după o intrare tare a lui Payet, la genunchiul stâng al vedetei de la Real Madrid. Ronaldo a primit îngrijiri medicale timp de câteva minute (18-20), a revenit pe gazon, dar nu a putut continua și a părăsit terenul pe targă, cu ochii în lacrimi, fiind înlocuit cu Quaresma.

Sissoko a fost cel mai periculos om al Franței, cu o incursiune încheiată cu șut puțin peste poartă în min. 22 și un șut din careu în min. 34, respins providențial de Rui Patricio (34).

Portugalia a avut câteva oportunități, dar i-a lipsit tocmai omul de la finalizare, Ronaldo. Adrien Silva (23) a șutat pe lângă poartă, la cea mai bună șansă a oaspeților.

În repriza secundă, Pogba a tras peste poartă de la distanță (54), iar Griezmann (58) a avut un șut bun din unghi, reținut de Rui Patricio. Sissoko l-a întrebuințat din nou pe Rui Patricio (84), cu un șut din afara careului, dar goalkeeper-ul portughez a respins spectaculos. Gignac l-a întors pe Pepe în 6 metri, dar a ratat golul ''de aur'' în min. 90+2, când șutul său a lovit bara, iar meciul a ajuns în prelungiri.

Portugalia a avut o mare ocazie de gol în prelungiri (104), însă Lloris a respins excelent mingea trimisă cu capul de Eder. Franța a avut șansă și în min. 108, când Guerreiro a luat la țintă bara transversală din lovitură liberă. Această ocazie a prefigurat deschiderea scorului, reușită de Portugalia, prin rezerva Eder (109), cu un șut la colț din afara careului, după o acțiune personală.

Portugalia a cucerit trofeul, deși nu era cotată printre favorite și în ciuda unui parcurs care nu a impresionat, sacrificând de multe ori spectacolul în fața rezultatului, cu o singură victorie în 90 de minute în șapte meciuri (2-0 în semifinala cu Țara Galilor). Lusitanii, care au pornit de pe locul al treilea în Grupa F, au arătat însă că sunt o echipă solidă, în care grupul a fost principalul actor, în ciuda prezenței vedetei Ronaldo în rândul său, dar și în absența sa.

UPDATE: Fluier final. Portugalia este pentru prima dată campioană europeană!

UPDATE: Franța și-a pierdut avântul pe final de meci. Portugalia, încurajată de spectatori, contraatacă tot mai periculos. Ronaldo se agită pe marginea terenului, șchiopătând vizibil.

UPDATE: Goooool, Portugalia! Eder a driblat un adversar și a șutat în dreapta portarului.

UPDATE: Raphael a șutat puternic din lovitură liberă, iar mingea s-a lovit de bara transversală a porții francezilor.

UPDATE: A început a doua repriză de prelungiri.

UPDATE: Franța continuă să domine meciul, dar Portugalia reușește contraatacuri foarte periculoase.

UPDATE: A început prima repriză de prelungiri.

UPDATE: Finalul celor 90+3 minute.

UPDATE: Andre Pierre Gignac a intrat în careu și a șutat în bară, bifând cea mai mare ocazie a meciului.

UPDATE: Ocazie dublă a Portugaliei, care iese pe contraatac. Quaresma reușește o foarfecă spectaculoasă, dar portarul francez scoate de sub bară.

UPDATE: Șutul lui Giroud a fost respins din nou de portarul Portugaliei, deocamdată, eroul echipei sale.

UPDATE: Franța domină și în doua repriză, dar loviturile expediate de Griezmann și Coman nu își ating ținta sau sunt blocate de portar.

UPDATE: A început a doua repriză.

UPDATE. Prima repriză s-a terminat cu scor alb. Franța a dominat, dar nu a avut ocazii clare de gol.

UPDATE: Șut puternic pe poartă al lui Moussa Sissoko, după un dribling spectaculos, dar portarul portughez apără.

UPDATE: Cristiano Ronaldo, accidentat, este scos pe targă de pe stadion.  Lovitură dură pentru Portugalia. Superstarul finalei este însă aplaudat de toți spectatorii de pe Stade de France. Ronaldo a fost înlocuit de Ricardo Quaresma.

UPDATE: Olivier Giroud a fost foarte aproape de gol. Lovitura sa de cap, după un corner, a fost blocată de portarul portughez.

UPDATE: Franța domină începutul meciului. Antoine Griezmann a șutat periculos, dar balonul a trecut pe langa poarta.

ECHIPELE DE START:

Portugalia: Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Guerriero - Carvalho - Sanches, Silva, Mario - Nani, Ronaldo

Franța: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Sissoko, Pogba, Matuidi, Payet - Griezmann, Giroud

Securitate extremă

Cu puţin timp înainte de FINALA EURO 2016, Franţa-Portugalia, celebrul bulevard Champs Elysees a fost închis pentru maşini şi s-a transformat într-o zonă pietonală. Totul din motive de securitate.

În total, trei mii patru sute de poliţişti şi jandarmi vor supraveghea bulevardul Champs Elysee, locul unde fanii ambelor echipe s-ar putea strânge pentru a sărbători rezultatul meciului. Lor li se adaugă 1.400 de ofiţeri care înconjoară stadionul, dar şi şapte sute de forţe de ordine care se vor ocupa de zonele dedicate fanilor.

În ciuda măsurilor dure de securitate, nimic nu poate umbri sărbătoarea sportivă din Franţa. Mai ales că, după un egal şi cinci victorii în competiţie, cocoşii galici vor să scrie propria istorie.

Vârful de lance al francezilor este Antoine Griezmann, cel mai bun marcator al echipei, cu şase goluri înscrise. De partea cealaltă, la portughezi, starul naţionalei este Cristiano Ronaldo. În jucătorul lui Real Madrid îşi pun speranţa toţi portughezii.

Franţa a câştigat de două ori Campionatul European, în 1984 şi 2000. Portugalia s-a aflat o singură dată în finală, în 2004, atunci când a şi organizat competiţia, dar a pierdut în faţa Greciei. O victorie diseară a Franței i-ar aduce pe cocoși la egalitate de titluri europene cu germanii și spaniolii, trei.