BREAKING NEWS: Simona Halep a invins-o pe Venus Williams, 6-2, 6-3 la Australian Open

Simona Halep (27 de ani, 1 WTA) a învins-o pe Venus Williams (38 de ani, 36 WTA), scor 6-2, 6-3, și o va înfrunta pe sora acesteia, Serena Williams, în optimile de finală de la Australian Open.

Simona Halep se califică în optimi la Melbourne la capătul unei partide de doar o oră și 18 minute. Urmează Serena Williams! În meciul cu Venus, Simona a avut un serviciu excelent și a decis ritmul cu multe lovituri de rever în cross, alternând cu urcări inspirate la fileu. Grație serviciului, Simona a bifat doi ași.

Citiţi şi:

Cum a decurs meciul:

Simona Halep - Venus Williams 6-3 la game-uri în setul doi. Astfel, Simona Halep a învins-o pe Venus în două seturi.

Simona Halep - Venus Williams 4-3 la game-uri, în setul doi

Simona Halep - Venus Williams 2-2 la game-uri, în setul doi

Citiţi şi:

Simona Halep - Venus Williams 1-1 la game-uri, în setul doi

Simona Halep a jucat extraordinar în primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-2

Simona Halep - Venus Williams 5-2 la game-uri, în primul set

Simona Halep - Venus Williams 3-2 la game-uri, în primul set

Simona Halep - Venus Williams 1-1 la game-uri, în primul set

Simona Halep - Venus Williams 0-1 la game-uri

UPDATE. A început meciul la 10.14. Venus Williams serveşte prima

Meciul are loc pe Arena Margaret Court, 7500 de locuri, şi va fi transmis on-line LIVE la realitatea.net. LIVE VIDEO partida este la Eurosport.

Simona Halep (27 ani) este numărul 1 WTA, în timp ce Venus Williams (38 ani) ocupă poziţia a 36-a. Cele două jucătoare se întâlnesc într-un meci direct pentru a șasea oară. Jucătoarea din SUA a câștigat trei partide, iar liderul mondial două jocuri. Dacă Simona Halep va reuşi să se impună în turul 3 la Australian Open, veştile pentru mai departe nu sunt deloc îmbucurătoare, pentru că ar urma Serena Williams. În cazul în care va reuși să treacă de Venus, cel mai probabil, Simona Halep o va întâlni în optimile de finală de la Australian Open pe Serena Williams.

Simona Halep a ajuns până aici după ce a trecut în turul I de Kaia Kanepi (71 WTA) 6-7, 6-4, 6-2, iar în turul II de Sofia Kenin (37 WTA) 6-3, 6-7, 6-4. Venus Williams s-a calificat în turul 3 după ce le-a învins în turul I pe Mihaela Buzărnescu (26 WTA) 6-7, 7-6, 6-2, iar în turul II pe Alize Cornet (46 WTA) 6-3, 4-6, 6-0.

Simona Halep despre meciul cu Venus Williams: "Va fi un meci dificil, dar cred că nu voi alerga foarte mult pentru că punctele se vor încheia rapid. Venus este o jucătoare uimitoare și pentru mine este întotdeauna o provocare atunci când le înfrunt pe surorile Williams. Vom vedea cum voi juca, cum voi sta pe teren. Am încredere pentru că am mai evoluat împotriva ei și știu cum joacă".