Champions League: Lugano vs Fenerbahce – O noua provocare pentru Jose Mourinho

Lugano – Fenerbahce, meci contand pentru prima mansa a turului al doilea preliminar din Liga Campionilor, este programat, marti, 23 iulie, de la ora 21:30, pe Stockhorn Arena din Thun.

Lugano, vicecampioana Elvetiei, si Fenerbahce, vicecampioana Turciei, se intalnesc intr-una dintre cele mai interesante ,,duble" ale turului al doilea preliminar din Champions League (mansa a doua se joaca, marti, 30 iulie, pe Sukru Saracoglu din Istanbul).

Lugano a terminat pe locul 2 in play-off-ul editiei trecute din Super League (campionatul din Elvetia), cu 65 de puncte, la 12 in urma campioanei Young Boys si cu unul singur peste a treia clasata, Servette Geneva, in fata careia a pierdut finala Cupei Elvetiei, 0-0 dupa 90 si, respectiv, 120 de minute, 8-9 dupa executarea loviturilor de departajare.

Echipa antrenata din 2021 de Mattia Croci-Torti a inceput cu o victorie noua editie a competitiei interne, 2-1 pe teren propriu cu Grasshopper Zurich, dupa ce, in pauza competitionala, a disputat cinci partide de pregatire, 2-0 cu Stade Nyonnais, 5-1 cu Bellinzona, 0-1 cu Aarau, 3-1 cu Parma si 2-3 cu Inter.

In aceasta vara, Lugano i-a adus pe Mattia Zanotti, un fundas dreapta de la Inter, pentru 2,5 milioane de euro, si pe un mijlocaul ofensiv Daniel Dos Santos, de la Thun, pentru 850.000 de euro.

Fenerbahce s-a clasat pe locul 2 in editia trecuta din Super Lig (campionatul din Turcia), cu 99 de puncte, cu trei mai putine decat campioana Galatasaray si cu 32 peste a treia clasata, Trabzonspor.

In aceasta vara, gruparea din Istanbul l-a instalat ca antrenor principal pe Jose Mourinho, in locul lui Ismail Kartal, iar portughezul, care are ca obiective titlul si calificarea in grupele din Champions League, a adus deja sase jucatori noi, Caglar Soyuncu, Rade Krunic, Cenk Tosun, Oguz Aydin, Levent Mercan si Allan Saint-Maximin, veniti langa vedete existente deja in lot ca Edin Dzeko, Dusan Tadici, Ryan Kent, Cengiz Under, Fred si Dominik Livakovic

In partidele amicale din aceasta pauza competitionala, Fenerbahce a trecut de Petrolul, scor 2-1, a remizat cu Admira, scor 1-1, a pierdut cu Hajduk Split, scor 1-2 si s-a impus cu Strasborg, scor 4-0, si cu Hull City, scor 5-1.

Lugano si Fenerbahce nu s-au mai intalnit pana acum, astfel ca ,,dubla" din turul al doilea preliminar din Liga Campionilor este prima confruntare directa dintre cele doua echipe.

Superbet ofera cota 1,18 pentru pronosticul X2: rezultat de egalitate sau victorie pentru oaspeti in meciul Lugano – Fenerbahce.