Chinezoaica Xinyue Chang a scapat miraculos dintr-un accident socant la sarituri cu schiurile | VIDEO

Chinezoaica Xinyue Chang a scapat miraculos dintr-un accident socant la sarituri cu schiurile | VIDE...

Chinezoaica Xinyue Chang a scăpat miraculos dintr-un accident șocant la sărituri cu schiurile petrecut la etapa de Cupă Mondială de la Ljubno, Slovenia.

Căzătură înfricoșătoare pentru Xinyue Chang, duminică, la Ljubno. Săritoarea cu schiurile din Slovenia și-a pierdut echilibrul chiar înainte de a se desprinde de trambulina mică, în timpul sesiunii de antrenament de dimineață.

Chang a căzut în cap pe zona de aterizare. Incredibil, sportiva nu a pățit nimic grav, ridicându-se pe picioarele ei după șocantul accidente. Chang s-a retras totuși din etapa de duminică (trambulină H95). câștigată de nemțoaica Katarina Althaus (Haralambie a terminat pe 3o, obținând un punct în clasamentul general).

Chinezoaica Xinyue Chang a scăpat miraculos dintr-un accident șocant la sărituri cu schiurile. ”Semn divin, luni fac 23 de ani”

”A fost un semn divin. Luni împlinesc 23 de ani. Dumnezeu a vrut să mai trăiesc”, a declarat norocoasa săritoare, specialistă în schi nordic. La antrenament, spre șansa ei, s-a utilizat trambulină mică, iar viteza sportivei pe zona de elan a fost mai mică decât de obicei (40 km/ h, față de 80-90 km/ h).

Era sare din 2011 în Cupa Continentală și din 2013 în Cupa Mondială. ”Ljubno e locul meu norocos. Aici am debutat în Cupa Continentală, pe 23 ianuarie 2011. Am încheiat pe locul 29”, a mai spus asiatica.

CHANG

Sâmbătă, la Ljubno a câștigat norvegianca Maren Lunby. Românca Dana Haralambie a fost a 31-a.

Cea mai bună clasare a asiaticei Xinyue Chang în cariera ei de Cupă Mondială a fost locul 32 obținut la Râșnov, pe 28 ianuarie.