Conference League: Universitatea Craiova pierde cu Maribor – Oltenii au jucat mai bine de o repriza...

Universitatea Craiova a pierdut prima mansa a turului doi preliminar al UEFA Conference League, contra celor de la Maribor, scor 2-0. Formatia antrenata de Costel Galca a jucat mai bine de o repriza in 10 oameni, dupa eliminarea lui Maldonado.

>> Conference League: CFR Cluj, doar o remiza in duelul cu Neman Grodno - Calificarea se joaca la Gyor / Final cu scandal in Gruia dupa ce ardelenii au cerut doua penalty-uri

NK Maribor – Universitatea Craiova 2-0

Formatia gazda a controlat partida si a fost aproape de a deschide scorul in minutul 4.

Ziga Repas a recuperat o minge de la Alexandru Mitrita, a patruns in careu si a sutat la poarta, insa Laurentiu Popescu a respins peste poarta.

Craiova a dat replica noua minute mia tarziu prin Andrei Ivan. Atacantul oltenilor a primit o centrare buna de la Nicusor Bancu, a reluat mingea cu capul, dar aceasta s-a scurs pe langa poarta adversa.

La faza imediat urmatoare, Sirvys si-a incercat norocul din afara careului, balonul s-a dus insa pe langa poarta lui Popescu.

In minutul 31, Craiova a ramas in inferioritate numerica. Maldonado a gresit si l-a faultat pe Beugre din postura de ultim aparator. Arbitrul nu l-a iertat si l-a eliminat.

Maribor a avut un gol anulat in prelungirile primei reprize. Beugre a marcat, dupa o faza de contraatac, dar atacantul slovenilor se afla in ofsaid cand a primit pasa.

In a doua repriza, slovenii au continuat sa controleze jocul, iar Jan Repas a deschis scorul in minutul 57, dupa ce a fost servit excelent de Ilicic.

Gazdele puteau face 2-0 in minutul 69, insa Popescu a respins in prima instanta de sub bara, iar Karic a irosit o sansa uriasa din doar doi metri.

Arnel Jakupovic a stabilit scorul final al partidei in minutul 88.

Returul este programat pe data de 1 august, pe stadionul& Ion& Oblemenco.