Cosmin Girleanu, argint la Campionatele europene de box U-22: ,,Am pierdut, nu in ring, cu in fata a...

România a cucerit două medalii de argint în ultima zi a Campionatelor Europene de box Under-22 de la Vladikavkaz (Rusia). Duminică, hunedoreanul Cosmin Gîrleanu (20 de ani), a fost învins la puncte în finala categoriei de 49 de kilograme, de rusul Volodia Mnatsakanian, iar Alina Gabriela Ene a fost învinsă în finala categoriei +81 de kilograme de rusoaica Kristina Tkaceva.

„Vă mulţumesc tuturor celor care m-au susţinut! Am pierdut, din păcate, dar nu în ring, ci în faţa arbitrilor.  Aşa este când boxezi cu un rus la ei acasă. Cine a văzut meciul ştie despre ce-i vorba! Nu sunt supărat, ştiu că eu sunt campionul! Hai România! Vă mulţumesc tuturor!”, a scris Cosmin Gîrleanu, pe Facebook.

Cosmin Gîrleanu este legitimat la CSŞ Hunedoara şi este antrenat de Ilie Captari. Recent el a câştigat titlul de campion naţional la Under 22.

Vă recomandăm să citiţi şi:

FOTO Ce dezvăluiau cele mai admirate imagini din istoria echipei Corvinul

VIDEO Michael Klein, comemorat cu fast la 25 de ani de la moarte. Dominique, fiica fotbalistului: „Aş vrea ca povestea lui să-i inspire pe copii“

Mihai Leu, fost campion mondial la box: „Am fugit din ţară în 1987, deşi aveam totul aici, mai puţin libertate. Plângeam de dorul de casă"

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: