Cristina Neagu da tonul unei victorii cruciale la Dortmund! CSM Bucuresti revine in calcule pentru p...

CSM Bucuresti arata din ce in ce mai bine si reuseste sa isi revina si in EHF Champions League, dupa debutul slab in competitie. "Tigroiacele" au invins Borussia Dortmund, liderul surpriza al grupei si se pozitioneaza foarte bine inaintea meciurilor viitoare.

A fost o deplasarea complicata pentru "tigroaice", care nu au avut un start stralucit de sezon nici in Liga si nici pe plan intern. Echipa lui Adi Vasile a inceput cu infrangeri la Esbjerg si cu Rostov, insa semnalul revenirii a fost dat de victoria cu Podravka.

Cristina Neagu da tonul unei victorii cruciale la Dortmund!

Borussia Dortmund a avut un moral beton inainte de acest meci. Nemtoaicele erau neinvinse in acest sezon, fiind lidere atat in grupa de Champions League, cat si in Bundesliga. Insa, CSM Bucuresti pornea ca favorita, data fiind valoarea loturilor si experienta in competitie.

Meciul a inceput echilibrat si cele doua formatii au mers cap la cap pana la 4-4, cand echipa lui Adi Vasile a reusit sa se desprinda. O perioada de joc foarte buna pentru CSM care s-a dus la 8-4. Dortmund a revenit foarte bine si chiar a preluat conducerea in finalul primei reprize, 11-10.

Finalul primei reprize a apartinut "tigroaicelor"

Dar, finalul primei manse le-a apartinut "tigroaicelor" care au scris cu cateva secunde inainte de final, golul de 12-11. O prima repriza in care CSM Bucuresti a ratat sansa sa isi faca meciul usor, dar bucurestencele au controlat in multe momente partida.

In partea secunda, CSM a fost in permamenta in control. Borussia Dortmund nu a reusit sa mai treaca la conducerea meciului decat o data, la 17-16. Portarul nemtoaicelor, Yara ten Holte, a avut un procentaj fabulos, 41,46%.

Cristina Neagu, din nou in topul marcatoarelor! A inscris de sase ori

Cristina Neagu nu a prins cea mai buna zi, insa cu toate acestea tot a fost cea mai buna marcatoare a "tigroaicelor". Cu 6 goluri inscrise, Neagu a fost din nou decisiva in momentele delicate pentru echipa.

Finalul a fost tensionat, insa spre deosebire de meciul cu Esbjerg, echipa lui Adi Vasile a gestionat foarte bine ultimele minute. CSM Bucuresti a condus permanent si in ultimul minut s-a desprins la trei goluri, scorul final fiind 25-22.

Cele mai bune marcatoare ale meciului:

Cele mai bune marcatoare din meci

Poarta CSM-ului a functionat bine!

Remarcam evolutia buna a celuilalt inter stanga, Emilie Hegh Arntzen, care s-a adaptat foarte bine la CSM Bucuresti. Yvette Broch incepe si ea sa isi arate adevarata valoare, dupa ce a avut evolutii inconstante in ultimele etape.

Poarta CSM-ului a functionat foarte bine in aceasta confruntare, Jelena Grubisic (8 interventii din 24 de suturi), respectiv Tess Wester (3 interventii din 9 suturi) avand procentaj identic de reusita: 33,33%.

CSM Bucuresti a inceput urcusul spre top!

Pentru CSM Bucuresti urmeaza, teoretic, cel mai usor meci din grupe, acasa cu Buducnost. Muntenegrencele sunt singura echipa fara victorie in grupa A si "tigroaicele" au sansa sa urce si mai mult spre varful clasamentului.

Dupa victoria de la Dortmund, CSM Bucuresti este pe locul sase in grupa, la doar doua pincte de liderul Rostov Don. Insa, echipa lui Adi Vasile va juca in urmatoarele doua meciuri pe teren propriu.