CRONICA DE MECI – Fotbal Comuna Recea, victorie in deplasare cu Aerostar Bacau, dar ramane pe loc re...

FOTBAL – LIGA A II-A. Reprezentanta Maramuresului in Liga a II-a, Fotbal Comuna Recea, a castigat astazi in deplasare, cu Aerostar Bacau, intr-un fel de derby al nou-promovatelor, care a contat pentru etapa a 9-a.

&

Antrenorul Nae Constantin a inceput partida, condusa la centru de Ana Maria Terteleac (din Berceni – Ilfov) cu: Bota (cpt.) – Potcoava, Bakmaz, Oita, Ispas – Vasalie, Akhmatov, Micas, Balha – Rus – Coman.

&

Gazdele, care porneau cu o zestre de doar 3 puncte (o victorie) dupa 7 partide, si-a pus sperantele in acest meci in care intalneau pe teren propriu tot o nou-promovata. In plus, au reusit sa deschida scorul repede, in minutul 4, prin Andu Moisi (gol frumos, cu capul, din intoarcere, din centrarea lui Corbean). Maramuresenii au egalat repede, dupa doar 5 minute, prin Vasalie (excelent: a insistat intr-o situatie cu putine sanse de reusita), in urma unei actiuni colective, si au reusit sa intre in avantaj la cabine, dupa golul inscris din penalty de Marius Coman (in min. 35, in urma unui fault al portarului Anca-Trip).

&

La pauza, antrenorul gazdelor, Daniel Munteanu, face trei schimbari, in speranta impulsionarii atacului bacauan, insa cei care inscriu sunt tot maramuresenii, in urma unei faze fixe: Ante Bakmaz, cu capul, in urma unui corner (in min. 62). Gazdele au revenit in joc dupa golul lui Vraciu (min. 78, sut puternic, din careu, fara sperante pentru Bota), agitand spiritele pe final de meci, un final in care tot maramuresenii au avut cea mai mare ocazie de a marca, in minutul 90, Coman sutand in bara transversala. Oricum, soarta partidei a fost decisa: Aerostar Bacau – Fotbal Comuna Recea 2-3 (1-2).

&

Fotbal Comuna Recea este pe locul 18 (din 21), cu 7 puncte (2 victorii, un egal si 5 infrangeri), si etapa viitoare, in 31 octombrie, de la ora 11.00, joaca acasa cu ACS ASU Politehnica Timisoara, echipa clasata acum pe locul 3, cu o singura infrangere in 8 meciuri.