CRONICA DE MECI – Progresul Somcuta Mare, umilita la Oradea: a primit 8 goluri de la echipa cu cel m...

FOTBAL – LIGA A III-A. Sambata, 10 aprilie 2021, pe legendarul Stadion "Iuliu Bodola" (edificat in anul 1924, este stadionul pe care ICO a devenit singura echipa bihoreana campioana a Romaniei, in editia 1948-1949), ACS CAO 1910 Oradea a torpilat echipa maramureseana Progresul Somcuta Mare, marcandu-i mai mult de o treime din totalul golurilor pe care le-au inscris in 14 etape. Cineva spune ca n-a fost meci de fotbal, ci executie in public.

&

ACS CAO 1910 Oradea a fost echilibrata: le-a dat cate 4 goluri somcutenilor in fiecare repriza. Echilibru. In 17 octombrie 2020, la meciul tur, disputat la Somcuta Mare, CAO a fost mai putin darnica, a invins "doar" cu 4-2, acum si-au dublat numarul golurilor inscrise si, cu fair-play, le-a injumatatit pe cele primite.

&

Sigur, poate fi gasita scuza ca FRF le-a facut un nou serviciu codaselor din Liga a III-a si Progresul a intrat in joc deconectata pentru ca nu mai retrogradeaza nimeni (sau aproape nimeni, fiind schimbata regula in timpul jocului si dictandu-se ca echipele initial retrogradate direct, de pe ultimele doua locuri, sa dispute meciuri de baraj cu castigatoarele din Liga a IV-a, insa meciuri in Liga a IV-a se disputa doar in doua judete). Poate fi gasita orice scuza, ideea e ca la 8-1 ti-e si jena sa gasesti vreo scuza…

&

Loren Iovita a facut ce a vrut cu apararea maramuresenilor, inscriind 4 goluri (om echilibrat si el, a marcat de cate doua ori pe fiecare repriza, sa nu se supere nimeni), iar Hosu l-a secondat cu o dubla, celelalte goluri ale gazdelor fiind inscrise Codoban si Rosu (in 2 minute au venit aceste doua goluri). La 5-0 a inscris golul de onoare si Progresul, in min. 51, dar apoi a mai primit 3 (goluri).

&

Din meciul acesta se va retine asta: CAO Oradea – Progresul Somcuta Mare: 8-1 (4-0), au marcat Loren Iovita (min. 4, 25, 47, 85), Marius Hosu (min. 20, 36), Claudiu Codoban (53), Constantin Rosu (54) / Mark Parnau (51).