CSM Bucuresti, detinatoarea Cupei Challenge, a fost eliminata din competitie

Olympiakos, care se impusese cu 3-0 în meciul tur, a obținut victoria fără drept de apel, după o oră și 17 minute de joc, scrie Agepres.

Cele două echipe s-au întâlnit și în ediția trecută a competiției, în optimi, formația elenă producând singura înfrângere CSM-ului (3-0), CSMB s-a impus în retur cu 3-1 și apoi a câștigat ''setul de aur''.

Meciul de miercuri a însemnat și debutul, nefericit, al antrenorului turc Ferhat Akbaș (30 ani) pe banca echipei CSM București. La meciul tur, CSMB fusese condusă de italianul Nicola Negro.

Nadejda Malasai, cu 14 puncte, a fost cea mai bună jucătoare a oaspetelor. De la Olympiakos s-a mai remarcat Saskia Hippe, cu 11 puncte.

De la CSM București s-au evidențiat Nikola Radosova (13 puncte), Nicole Koolhaas (8) și Ariana-Cristiana Pîrv (8).