CUPA ROMANIEI – Explorari a castigat turul eliminatoriu cu CSM Constanta, returul e programat peste...

VOLEI MASCULIN. Duminica, 27 noiembrie 2022, in Sala Polivalenta Lascar Pana din Baia Mare, in meci tur al etapei I a Cupei Romaniei la volei masculin, CS Stiinta Explorari Baia Mare a invins, cu 3-1 (25-22, 16-25, 25-17, 25-21), echipa CSM Constanta.

&

Datori cu o victorie in fata propriilor suporteri, dupa ce cu o zi inainte Explorari a pierdut la Baia Mare in meciul din campionat cu echipa constanteana, si dupa un inceput ezitant (1-4), gazdele s-au apropiat si au egalat situatia din primul set (7-7), o egalitate care a trenat pana la 10-10, dupa care echipa antrenata de Marius Botea si Sorin Pop s-a distantat la 3 puncte, diferenta pastrata pana la final, reusind sa-si adjudece primul set cu 25-22.

&

Inceputul setului II a fost in oglinda cu primul: inceput mai bun al gazdelor, cu oaspetii revenind si egaland la 8. Apoi constantenii au preluat controlul si s-au distantat la 9-15 si au scapat in castigatori clari ai setului 16-25, egaland situatia pe tabela de marcaj. In setul III baimarenii incep din nou mai bine, sunt mai lucizi pe atacurile decisive, ajung la 9-5, dar sunt din nou egalati la 10. Time-out cerut de antrenorul Botea, dupa care Explorari preia conducerea si de aceasta data nu mai cedeaza initiativa, impunandu-se cu 25-17.

&

In ultimul set, gazdele preiau avantaj de 2 puncte inca de la inceput, iar la jumatatea setului se distanteaza la 4 puncte (16-12) si castiga setul cu 25-21 si meciul. Returul va avea loc peste o saptamana, la Constanta, cand ne vom elucida cat va conta setul castigat de CSM la Baia Mare.

&

Andrei TUDORAN

Articolul CUPA ROMANIEI – Explorari a castigat turul eliminatoriu cu CSM Constanta, returul e programat peste o saptamana apare prima data in 2mnews.