Derby exploziv la Manchester: meci jucat intr-un ritm fabulos. Cine s-a impus in primul duel Mourinh...

Cu câte trei victorii în primele trei runde, United şi City au ajuns faţă în faţă pe „Old Trafford“ acolo unde, sub privirile lui Sir Alex Ferguson, Rooney şi compania au cedat la finalul celor 90 de minute.

Belgianul Kevin De Bruyne a fost omul meciului pentru oaspeţi: a deschis scorul (15), iar în minutul 36, şutul său a lovit bara, balonul a sărit la Iheanacho care a făcut 2-0. Pe finalul primei părţi, în minutul 42, portarul Claudio Bravo a ieşit aiurea la o centrare, a scăpat mingea în faţă, iar Ibrahimovici, pe fază, a redus din handicap.

Chiar dacă partea secundă a adus multe ocazii de poartă, scorul a rămas neschimbat, 2-1 pentru City, iar Guardiola a câştigat primul episod din duelul cu Mourinho în Premier League.