Dinamo castiga la Voluntari si se va bate cu Gaz Metan pentru tiltul de campioana a play-out-ului. C...

Meciul a fost unul slab şi nu s-a ridicat nu nimic peste nivelul play-out-ului din România. Cu excepţia ultimelor 10 minute, când s-au marcat şi golurile, întâlnirea a oferit mai multe greşeli mari de arbitraj decât oportunităţi de a se înscrie, nu mai puţin de trei penalty-uri clare, două pentru gazde şi unul pentru oaspeţi, nefiind acordate.

Grigore a deschis scorul cu o lovitură de cap, de la marginea careului mic, la prima atingere de balon, la aproximativ un minut după ce a intrat pe teren.  Mattia Montini a majorat scorul în minutul 89, în timp ce Tudorie a marcat golul d eonoare în minutul 90+3.

FC Voluntari: Mitrev – R. Miranda, Balaur, Russo, Al. Vlad – Căpăţână (Popadiuc ’64), Răuţă – I. Gheorghe, Laidouni, Gadze (Deac ’87) – Ad. Bălan (Tudorie ’69). Antrenor: Cristiano Bergodi

Dinamo: Mandanda – Dussaut, D. Ciobotariu (Grigore ’79), Klimavicius, Aliji – N’Diaye – Montini, I. Şerban (Zenke ’69), Nistor, Jaadi (Sorescu ’62) – Papazoglou. Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Iulian Călin – George Florin Neacşu, Gabriel Sabin Stroe – Ionuţ Coza

Tot sâmbătă, Dunărea Călăraşi şi Hermannstadt au remizat, scor 0-0. Vineri, Gaz Metan Mediaş a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, Concordia Chiajna.

Ultimul meci al etapei, FC Botoşani – Politehnica Iaşi, se va disputa duminică, de la ora 18.00.

În clasamentul din play-out, Gaz Metan şi Dinamo s-au distanţat la peste 10 puncte de formaţia clasată pe poziţia a treia şi îşi vor disputa supremaţia în privinţa celei mai bune echipe dintre cele mai slabe grupări ale Ligii 1