Discursul din vestiar al Cristinei Neagu care a dus la victoria cu Ungaria: ,,Era un talmes-balmes a...

Nationala de handbal feminin a obtinut in ultimele secunde victoria care a coincis si cu calificarea in grupele principale ale Mondialului din Japonia. Cristina Neagu, care a marcat 10 goluri cu Ungaria, dezvaluie ca a tinut un discurs la pauza meciului, in care a incercat sa-si motivezele coechipierele.

Cristina Neagu, discurs motivator la pauza meciului cu Ungaria

Romania a fost condusa la sase goluri de Ungaria la pauza meciului decisiv pentru calificarea in grupele principale ale Mondialului. Selectionata lui Tomas Ryde a reusit sa revina in partea a doua si a obtinut victoria cu doar cateva secunde inainte de final, dupa o lovitura de la sapte metri transformata de Cristina Neagu.

Sportiva legitimata la CSM Bucuresti dezvaluie ca a tinut un discurs la pauza jocului cu Ungaria, prin care a incercat sa le induca coechipierelor spiritul de lupta si motivatia necesare pentru o revenire de zile mari, care avea sa se intample pe parchetul salii din Japonia.

,,Le-am spus fetelor sa ramanem pozitive si sa incercam sa reducem din scor. Am observat cum jucau ele, cand aveau avans de 5-6 goluri, erau relaxate. Si le-am spus ca trebuie sa incercam sa ne apropiem pentru a pune presiune pe ele si sa vedem ce va fi.

Si asa a fost. Noi am inceput sa marcam, sa ne apropiem, iar Ungaria nu mai stia ce sa faca in atac. Era un talmes-balmes acolo. Nu mai aveau solutii", a spus Cristina Neagu pentru Sportsnet Group.

Romania intalneste Rusia duminica

Romania debuteaza in grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia duminica, de la ora 8:00, impotriva Rusiei.

Selectionata lui Ambros Martin a aratat o adevarata demonstratie de forta in grupa D, pe care a castigat-o dupa cinci victorii din tot atatea posibile.

Pana la confruntarea cu Romania, rusoaicele au invins Suedia, Japonia, Argentina, Congo si China.

Rusia a avut un golaveraj excelent in cele cinci meciuri din grupa, reusind sa marcheze 158 de goluri si sa primeasca 91.