Echipa masculina Dinamo, campioana Romaniei la handbal. A castigat meciul decisiv al finalei Ligii N...

Steaua – Dinamo, finala Ligii Nationale de handbal masculin 2018. Joi, 17 mai, incepe seria meciurilor decisive pentru titlu. Se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei partide.
Steaua – Dinamo, finala Ligii Nationale de handbal masculin 2018

31 mai Meci 3, ora 20.30 (Sala Sporturilor din Chiajna)

STEAUA – DINAMO 19-22 (13-10)

Dinamo a castigat in deplasare, la Chiajna, meciul decisiv al finalei Ligii Nationale de handbal masculin 2018. Gruparea "ros-albilor" a invins joi seara, scor 22-19, Steaua, desi la pauza era condusa cu 3 goluri (10-13). Dinamo a castigat primul meci si pe cel de-al treilea, pierzand meciul doi, disputat acasa. Este al treilea titlu consecutiv pentru "caini".

Medaliile de bronz au fost adjudecate de AHC Potaissa Turda, care a dispus de CSM Bucuresti, pe teren propriu, cu scorul de 21-20. Castigatoarea Cupei Challenge s-a impus in prima partida, de la Turda, cu 26-24, iar vicecampioana din sezonul trecut a invins cu 36-30 in meciul al doilea

ACTUALIZARE 31 mai, ora 21.29. Steaua conduce la pauza cu 13-10. Este la o repriza de titlu. A fost si 16-13 pentru Steaua, in partea secunda.

23 mai Meci 2, ora 18.00 DINAMO – STEAUA 26-27

Steaua a castigat pe terenul marii rivale cu 27-26, asa ca scorul finalei a devenit 1-1. Pentru desemnarea campioanei Romaniei la handbal masculin va avea loc.

Doi jucatori de la Dinamo au avut probleme medicale. Sajjad Esteki s-a accidentat in minutul 17 si, in drum spre vestiar, s-a prabusit. Handbalistul a fost transportat de urgenta la Spitalul Floreasca, verdictul medicilor fiind fisura la o coasta. De asemenea, dupa meci, portarul Saeid Heidaridad a cazut ca secerat, langa vestiar. Emotiile au fost risipite de medicii care au intervenit de urgenta. "gata, s-a ridicat! E OK!", a spus unul dintre cei care i-au acordat sportivului primul ajutor.

In urma unei conventii intre cele doua cluburi, suporterilor echipei vizitatoare nu li va permite accesul in sala, pentru se a evita eventualele conflicte.

17 mai, 19.30 Meci 1 STEAUA – DINAMO 25-27 (10-10, 23-23), dupa lovituri de departajare de la 7 metri

Handbalistii de la Dinamo sunt la numai un pas distanta de un nou titlu national, al treilea consecutiv, dupa ce s-au impus la Chiajna la finele unui meci plin de dramatism, decis la aruncarile de departajare de la 7 metri. Dinamovistii au avut nervii mai tari si au castigat cu 4-2 la penaltyuri, dupa ce portarii Heidarirad si Grigoras au aparat cate o aruncare a gazdelor. Komogorov a marcat lovitura de la 7 metri decisiva aducand bucuria victoriei. Jocul doi al finalei va avea loc pe 23 mai, ora 18:00, in Sala Dinamo.

Dinamo: Grigoras, Heidarirad – Komogorov 9, S. Esteki 5, Gavriloaia 4, Gayduchenko 3, Mocanu 2, Descat 2, Bera 2, Sandru, Mironescu, Mousavi, A. Esteki, Savenco. Pentru Steaua au marcat: Bizau 6, Mihalcea 5, Rosu 5, Florea 2, Aslanian 2, Stavrositu 2, I. Georgescu 1, Vegar 1, Johannson 1.

Locurile 3-4
24 mai Meci 1 AHC POTAISSA TURDA – CSM BUCURESTI 26-24 (1-0)
28 mai, Meci 2 CSM BUCURESTI – POTAISSA TURDA 36-30 (1-1)
31 mai, ora 17:30 Meci 3 POTAISSA TURDA – CSM BUCURESTI 21-20 (2-1)
Locurile 5-6
17 mai Meci 1 SCM POLI TIMISOARA – DOBROGEA SUD CONSTANTA 22-23 (0-1)
24 mai Meci 2 DOBROGEA SUD – POLI TIMISOARA 29-24 (2-0)Locurile 7-8 16 mai Meci 1 AHC DUNAREA CALARASI – CS MINAUR BAIA MARE 32-24 (1-0)
24 mai Meci 2 MINAUR – DUNAREA CALARASI 30-38 (0-2)

CSM Suceava, locul al noualea

CSU Suceava va termina sezonul 2017/2018 pe pozitia a noua, dupa a cincea victorie din tot atatea posibile in play-out, 25-24 cu Focsani. Etapa a cincea a stabilit de altfel si echipa de pe locul 10, care este CSM Focsani, ceea ce inseamna ca HC Vaslui si CSM Fagaras vor juca barajul de promovare/retrogradare, din perioada 30 mai-3 iunie, de la Calarasi. Tragerea la sorti a grupelor de la baraj va avea loc pe 21 mai, la ora 11:00, la sediul FRH.

CLASAMENT, AICI.

Post-ul Echipa masculina Dinamo, campioana Romaniei la handbal. A castigat meciul decisiv al finalei Ligii Nationale. Al treilea titlu consecutiv apare prima data in Libertatea.ro.