EGAL IN BANAT – Echipa feminina din Baia Mare, egalata in prelungiri la Timisoara de o echipa in inf...

FOTBAL FEMININ – LIGA A II-A. Duminica, 28 aprilie 2024, pe Stadionul Textila din Timisoara, in meci contand pentru etapa a 15-a a Ligii a II-a Seria a 2-a la fotbal feminin, ACS Roma Florin Padurean a incheiat la egalitate, 3-3 (2-1), partida cu ACS Fotbal Feminin Baia Mare. Meciul, arbitrat la centru de Tudor Florin Jurca din Arad, a opus echipele clasate inaintea etapei pe locurile 8 (Timisoara) si 5 (Baia Mare).

&

Baimarencele nu preau au mize in acest final de campionat, aflate la mijlocul clasamentului seriei si fiind sigure ca si in editia viitoare vor activa in Liga a II-a, aceeasi miza 0 fiind si pentru echipa din Timisoara, constituita pe structura fostei Banat Girls. Gazdele au deschis scorul in min. 20, prin mijlocasul Elena Raduc (28 de ani), dar baimarencele au egalat relativ repede, in min. 28 promitatoarea Andreea Candea, aflata la primul sezon in echipa mare, egaland. Totusi, banatencele au intrat in avantaj la vestiare, in urma reusitei din ultimul minut al reprizei care i-a apartinut Andrei Vidican (care la 18 ani este la cel de-al treilea sezon in echipa mare).

&

In repriza a doua, gazdele raman in 9 jucatoare de camp, dupa eliminarea din min. 55 a lui Teodora Tarle (pentru cumul de cartonase galbene), iar baimarencele au reusit sa intoarca scorul, intai egaland prin Georgiana Marita (min. 65), iar apoi preluand conducerea prin golul aceleiasi Andreea Candea (min. 69). Numai ca finalul partidei a adus egalarea pentru gazde, reusita prin golul lui Debora Daraban, o jucatoare care a inceput sa practice fotbalul la Sporting Lugas (Bihor) si al carei vis in urma cu 8 ani era sa ajunga sa joace in Liga I la echipa din Baia Mare sau la campioana din Cluj-Napoca. Un egal smuls in minutele de prelungiri.

&

o ACS Roma Florin Padurean – ACS Fotbal Feminin Baia Mare: 3-3 (2-1), au marcat Elena Raduc (min. 20), Andra Vidican (min. 45), Debora Daraban (min. 90+3) / Andreea Candea (min. 28, min. 69), Georgiana Marita (min. 65).

&

In urma remizei din aceasta etapa, baimarencele si-au pastrat locul 5 in serie. In etapa urmatoare, baimarencele joaca pe teren propriu, in 18 mai, cu Politehnica Timisoara 2, echipa clasata pe locul 2, la egalitate de puncte cu liderul Olimpic Gherla, dar cu un meci mai putin disputat.

&

Andrei TUDORAN

Articolul EGAL IN BANAT – Echipa feminina din Baia Mare, egalata in prelungiri la Timisoara de o echipa in inferioritate numerica, ramane pe locul 5 in Liga a II-a apare prima data in 2mnews.