Eliminare Iulian Cristea + out la faza penalty-ului, alte doua lovituri de la 11 metri neacordate?!...

FCSB a jucat cu Poli Iasi meciul din etapa a sasea a Casa Parurilor Liga 1. Totusi, niciunul dintre fotbalistii celor doua formatii nu a fost principalul actor al partidei. Arbitrul Marcel Birsan a iesit in evidenta, intr-o maniera pe care nu si-o dorea, la inceputul reprizei secunde a intalnirii de la Pitesti, cand doua faze l-au pus in reala dificultate, ce au dus la golul de 1-1 si par, la prima vedere, a fi doua erori uriase.

Marcel Birsan, doua erori grave in doua minute!?

Arbitrul intalnirii FCSB – Poli Iasi, din etapa a 6-a din Casa Pariurilor Liga 1 pare sa fi comis doua erori grave in repriza secunda a partidei care se joaca la Giurgiu. Mai intai, intrarea lui Iulian Cristea asupra fotbalistului iesean Francisc Cristea din minutul 50 a fost pedepsita doar cu acordarea unui cartonas galben, desi fundasul ros-albastrilor, fara a avea intentia de a juca mingea, a atacat tibia adversarului, dar, din fericire pentru acesta a ratat si l-a calcat doar pe gheata. Totusi, Iulian Cristea putea vedea cartonasul rosu din partea arbitrului Birsan din cauza intentiei atacului sau.

Intrarea dura a lui Iulian Cristea

In faza imediat urmatoare, jocul s-a mutat in careul oaspetilor, iar incursiunea lui Ovidiu Popescu a dus la acordarea loviturii de la 11 metri din care FCSB a egalat. Semnul de intrebare este legat de pozitia mingii in momentul in care Popescu a trimis mingea spre centrul careului, unde polonezul Gikiewicz a fost faultat de portarul iesean Denis Rusu.

Din reluari, se vede ca mingea pare sa fi iesit cu intreaga circumferinta in afara terenului de joc. VIDEO cu cele doua faze controversate

FCSB cere alte doua penalty-uri. Unul a fost sigur

Nu s-a terminat aici insa pentru arbitrul Birsan. Gnohere a cazut in careu dupa un duel cu Diallo, iar reluarile arata ca, de fapt, prima impresie este gresita si ca aparatorul iesean nu loveste mingea, ci piciorul lui Gnohere care ricoseaza apoi in minge. Asa ca, aici, nemultumirea celor de la FCSB e indreptatita.

Minutul 85 a adus o alta faza pe care a incriminat-o Vergil Andronache la finalul meciului. Adi Popa, aproape de tusa, trece mingea pe langa Platini si apoi cade in careu. Aici lucrurile par a fi mai nuantate, pentru ca impresia e ca Popa se agata de fapt de piciorul jucatorului de la Iasi.