Emanuel Gyenes a terminat pe primul loc etapa din Raliul Dakar! Romanul a castigat la categoria ,,ma...

Emanuel Gyenes a terminat pe primul loc in Raliul de la Dakar, la categoria ,,malle moto". Este cel mai important premiu castigat de roman de cand concureaza la Dakar.

Emanuel Gyenes a terminat pe primul loc etapa din Raliul Dakar

Emanuel Gyenes a terminat pe primul loc la Raliul de la Dakar, la categoria ,,malle moto", cea mai grea categorie, la care pilotii nu beneficiaza de asistenta tehnica. La nivel general, Emanuel a terminat pe locul 29 si a terminat pe locul 6 la categoria ,,marathon".

La inceputul competitiei, Emanuel Gyenes a precizat ca isi doreste sa intre in top 30 la nivel general.

Actuala editie a ,,Raliului Dakar" se tine in premiera in Arabia Saudita si a debutat pe 4 ianuarie, cu startul festiv din Jeddah. Au fost programate 12 etape, iar castigatorii au fost desemnati in Qiddiyah (17 ianuarie), dupa ce au parcurs in total 7.856 de kilometri.

• 44 este numarul de concurs al lui Emanuel Gyenes

Tragedie in etapa sapte a Raliului de la Dakar

Paulo Goncalves, un pilot portughez, a suferit un accident mortan in etapa sapte a Raliului Dakar din 2020. Paulo Goncalves a cazut la kilometrul 276 al cursei si a facut stop cardio-respirator, fara sa mai poata fi salvat.

Potrivit organizatorilor, sportivul a fost gasit in stare de inconstienta de echipa medicala ajunsa la locul accidentului. Dupa o incercare de resuscitare, el a fost transportat cu elicopterul la spitalul din Layla, unde medicii nu au mai putut face nimic, in afara de a constata decesul.

Portughezul avea doar 40 de ani si se afla la a 13-a participare la Raliul Dakar, iar cea mai buna performanta pe care a avut-o, a fost in anul 2015, cand a obtinut locul doi.