ESEU PENTRU VAN HEERDEN – Romania a invins SUA intr-un meci test

ESEU PENTRU VAN HEERDEN Naționala de rugby a României a învins, sâmbătă, cu scorul de 23-10 (20-0) reprezentativa SUA, într-un meci-test care a avut loc pe Stadionul național ”Arcul de Triumf” din Capitală.

Partida a avut două reprize diametral opuse, tricolorii dominând clar în primul mitan, ”vulturii” conducând ostilitățile în partea a doua a confruntării.

După ce în minutul 3, Florin Vlaicu a ratat o lovitură de pedeapsă dintr-o poziție destul de favorabilă, patru minute mai târziu, după o fază colectivă foarte bine lucrată, neozeelandezul Johan Van Heerden, care evoluează la CSM Știința Baia Mare, a deschis scorul printr-un eseu, transformat de Vlaicu.

romania-sua-rugby-12112016

După alte trei minute, Cătălin Fercu a recuperat o minge lansată foarte bine peste apărarea oaspeților de același Vlaicu și a înscris cel de-al doilea eseu, netransformat însă.

Continuând presiunea, în minutul 16, Florin Vlaicu, cel poreclit Americanu’, a izbutit fructificarea unei lovituri de penalitate de la mijlocul terenului, aducând alte trei puncte pentru ”Stejari”.

Deși în ultimele minute ale primei părți oaspeții au revenit în joc, cei care au închis tabela de marcaj la pauză au fost tot românii, căpitanul Stelei, Viorel Lucaci, marcând cel de-al treilea eseu, netransformat de Vlaicu, scorul după primele 40 de minute fiind 20-0 pentru naționala pregătită de galezul Lynn Howells.

romana_sua_08634800

După pauză situația s-a schimbat radical, americanii atacând în valuri pentru a recupera diferența, în timp ce ”stejarii” au fost obligați să se apere cu tot efectivul, fără a mai reuși să pună în pericol buturile adverse.

Pe fondul acestei presiuni, ”vulturii” au reușit un eseu, în minutul 52, prin Will Holder, transformat tot de el. În minutul 69, Holder a mai adus alte trei puncte pentru echipa sa, transformând o lovitură de penalitate obținută după o greșeală făcută de înaintarea noastră.

Deși jocul a curs aproape exclusiv spre buturile românilor, ”stejarii” au reușit să facă față ofensivei, iar Florin Vlaicu a stabilit scorul final prin concretizarea unei lovituri de penalitate în minutul 74. S-a încheiat 23-10 pentru tricolori care intră astfel și în posesia Cupei Pershing, trofeul pus în joc de Federația Română de Rugby începând cu anul 2014, între echipele Romaniei și a Statelor Unite ale Americii în amintirea partidei disputate la Olimpiada Militară, ”Jocurile InterAliate’, organizată în 1919 de comandantul șef al Forței Expediționare Americane, generalul John Joseph Pershing, pentru a marca sfârșitul Primului Război Mondial. Trofeul se afla în posesia ”vulturilor”, care câștigaseră, în urmă cu doi ani, la București, cu 27-17.

rugby%3arom%c3%a2nia%c3%aenvingesua_600213

Partida de sâmbătă a consemnat și un nou record, Vlaicu devenind cel mai selecționat jucător român din istorie, cu 94 de apariții în tricoul ”frunzei de stejar”.

România: 1. Mihăiță Lazăr (Castres Olympique), 2. Eugen Căpățână (Timișoara Saracens), 3. Alexandru Țăruș (Beziers), 4. Johan Van Heerden (Știința Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Tarbes), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Vasile Rus (Timișoara Saracens), 8. Stelian Burcea (căpitan; Timișoara Saracens), 9. Florin Surugiu (Steaua), 10. Jody Rose (Timișoara Saracens), 11. Ionuț Dumitru (Steaua) 12. Florin Vlaicu (Steaua), 13. Jack Umaga (Timișoara Saracens), 14. Tangimana Fonovai (Timișoara Saracens), 15. Cătălin Fercu (Timișoara Saracens). Antrenor: Lynn Howells.
Rezerve: 16. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Carcassonne), 18. Alexandru Gordaș (CSA Steaua), 19. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), 20. Andrei Gorcioaia (Valence d’Agen), 21. Valentin Calafeteanu (Timișoara Saracens), 22. Stephen Shennan (Timișoara Saracens), 23. Vlăduț Popa (Timișoara Saracens).

SUA: 1. Titi Lamoistele, 2. Joe Taufetee, 3. Chris Baumann, 4. Nate Brakley, 5. Nick Siveta, 6. Todd Clever (căpitan), 7. Al McFarland, 8. Andrew Durutalo, 9. Nate Aupgsperger, 10. Will Holder, 11. Martin Iosefo, 12. Thretton Palemo, 13. Bryce Cambell, 14. Blaine Scully, 15. Maddison Hughes. Antrenor: John Mitchell
Rezerve: 16. Eric Fry, 17. James Hilterbrand, 18. Dino Waldrom, 19. Samu Manoa, 20. Langi Haupeakui, 21. Stephen Tomasin, 22. Matai Leuta, 23. JP Eloff.

În urmă cu o săptămână, americanii pierduseră într-o partidă de pregătire, pe propriul teren, în fața Maori All Blacks, cu scorul de 7-54.

Următorul meci de pregătire al ”Stejarilor” va avea loc sâmbăta viitoare, contra Canadei (locul 18 mondial), tot pe Stadionul național ”Arcul de Triumf”.