EUREXIT! – Islanda a produs cea mai mare surpriza eliminand Anglia! (VIDEO)

Nationala de fotbal a Islandei a produs o mare surpriza la EURO 2016, luni seara, la Nisa, prin victoria cu scorul de 2-1 (2-1) in fata selectionata Angliei si calificarea in premiera in sferturile de finala ale competitiei.

Echipa Islandei, debutanta la un turneu final, a reusit o performanta uluitoare si totodata una dintre cele mai mari surprize din ultimii ani.

Ragnar Sigurdsson (6) si Kolbeinn Sigthorsson (18) au marcat golurile islandezilor, in timp ce Wayne Rooney (4 -- penalty) a marcat golul englezilor, care au dezamagit din nou.

Partida a inceput nefast pentru islandezi, careu au fost sanctionati cu penalty in chiar minutul 4 al meciului, dupa ce portarul Halldorsson l-a faultat stupid pe Sterling, iar Wayne Rooney a transformat lovitura de pedeapsa.

Islanda a reusit o egalare foarte rapida, peste doar doua minute (6), prin Ragnar Sigurdsson, care a reluat in plasa mingea recentrata de Arnason, dupa o aruncare de la margine.
Reprezentativa Albionului a reluat atacurile in valuri, iar Alli (15) a sutat putin peste transversala, fiind imitat de Kane, un minut mai tarziu.

Cand nimeni nu se astepta, Islanda a reusit o faza cursiva si Sigthorsson (18) a tras la poarta de la 15 metri, portarul Hart scapand mingea in plasa.

Restul meciului a decurs dupa un scenariu previzibil, Anglia a atacat in cautarea golului, Islanda s-a aparat si a incercat rare incursiuni ofensive. O buna oportunitate pentru echipa lui Hodgson a venit in minutul 28, cand voleul lui Kane a fost scos de sub bara de portar.

Islanda a replicat printr-un sut de la distanta al lui Skulason (34), foarte aproape de poarta.

Englezii au fost neinspirati in fata buturilor lui Halldorsson si nu au reusit sa isi creeze ocazii prea mari: Rooney (35) a tras peste poarta, iar sutul-centrare al lui Sturridge a fost retinut de goalkeeper-ul islandez (43).

Islanda putea transa disputa in debutul reprizei secunde (55), dar mingea trimisa din foarfeca de Ragnar Sigurdsson a fost pe directia lui Harte, care a salvat golul.

Anglia a parut mai lenta si mai previzibila dupa pauza si nu a reusit sa mai creeze pericol asa des la poarta lui Halldorsson, o ocazie notabila fiind sutul peste poarta de la 10-11 metri al lui Alli (60).

Islanda a fost indrazneata si fundasul dreapta Saevarsson (73) a amenintat poarta lui Harte. Anglia nu s-a remarcat decat printr-o minge trimisa cu capul de Kane (79), din 7 metri, dar fara emotii pentru Halldorsson. Harte si-a rascumparat o parte din eroare de la golul al doilea cu o interventie de senzatie la sutul lui Aron Gunnarsson (84), care a fost aproape incheie conturile.

Anglia, care in preliminarii a obtinut victorii pe linie, paraseste prematur competitia, un veritabil ”brexit” fotbalistic. A fost primul meci oficial dintre Anglia si Islanda, echipa care a aliniat aceeasi formula de start in toate cele patru partide de la EURO 2016.

In sferturi, Islanda va intalni echipa gazda, Franta, duminica 3 iulie, pe Stade de France.

Anglia -- Islanda 1-2 (1-2)
Au marcat: Wayne Rooney (4 -- penalty), respectiv Ragnar Sigurdsson (6), Kolbeinn Sigthorsson (18).
Nisa, Stade de Nice: 33.901 spectatori.
EURO 2016 -- optimi de finala

Au evoluat echipele:
Anglia: 1. Joe Hart -- 2. Kyle Walker, 5. Gary Cahill, 6. Chris Smalling, 3. Danny Rose -- 20. Dele Alli, 17. Eric Dier (18. Jack Wilshere, 46), 10. Wayne Rooney (capitan; 11. Marcus Rashford, 87) -- 15. Daniel Sturridge, 9. Harry Kane, 7. Raheem Sterling (11. Jamie Vardy, 60). Selectioner: Roy Hodgson.
Rezerve neutilizate: 13. Fraser Forster, 23. Tom Heaton -- 21. Ryan Bertrand, 12. Nathaniel Clyne, 16. John Stones, 19. Ross Barkley, 14. Jordan Henderson, 8. Adam Lallana, 4. James Milner.
Islanda: 1. Hannes Halldorsson -- 2. Birkir Saevarsson, 14. Kari Arnason, 6. Ragnar Sigurdsson, 23. Ari Skulason -- 7. Johann Gudmundsson, 10. Gylfi Sigurdsson, 17. Aron Gunnarsson (capitan), 8. Birkir Bjarnason -- 9. Kolbeinn Sigthorsson (18. Elmar Bjarnason, 77), 15. Jon Dadi Bodvarsson (21. Arnor Ingvi Traustason, 89). Selectioneri: Heimir Hallgrimsson, Lars Lagerbaeck.
Rezerve neutilizate: 13. Ingvar Jonsson, 12. Ogmundur Kristinsson -- 3. Haukur Heidar Hauksson, 4. Hjortur Hermannsson, 5. Sverrir Ingason, 19. Hordur Magnusson, 20. Emil Hallfredsson, 16. Runar Mar Sigurjonsson, 11. Alfred Finnbogason, 22. Eidur Gudjohnsen.

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenti: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitri asistenti aditionali: Matej Jug, Slavko Vincic (toti din Slovenia); arbitru de rezerva: Carlos Velasco Carballo (Spania)
Delegat UEFA: Bjorn Vassallo (Malta)
Cartonase galbene: Gylfi Sigurdsson (38), Sturridge (47), Aron Gunnarsson (65).