EVOLUTIE MODESTA – CSM Sighetu Marmatiei a pierdut la scor de forfait cu ultima clasata si a incheia...

FOTBAL – LIGA A III-A. Sambata, 22 octombrie 2022, pe Stadionul Magura din Simleu Silvaniei, in meci contand pentru etapa a 9-a, ultima a turului Ligii a III-a, in Seria a 10-a, Sportul 2007 Simleu Silvaniei a invins, cu 3-0 (1-0), CSM Sighetu Marmatiei.

&

Meciul a opus echipele clasate pe locurile 10 (ultimul, Simleu Silvaniei, care are o sanctiune de 2 puncte) si 7 (Sighetu Marmatiei) si s-a finalizat cu un rezultat in urma caruia cele doua echipe au facut rocada in clasamentul turului sezonului regular, respectiv salajenii au urcat pe locul 7, iar sighetenii au cazut pe ultimul loc in Seria a 10-a, avand cea mai slaba aparare din serie, cu 17 goluri primite in 9 meciuri, adica o medie de aproape 2 goluri primite pe meci.

&

Antrenorul Adrian Iencsi a inceput partida cu urmatorul 11: Cebotari – Dunca, Tand, Gherman, Catrina – Deivid, Mitruscak, Gherasim (cpt.) – Gondiu, Pop, Tututa.

&

Gazdele, antrenate de maramureseanul Dragomir Danut Somcherechi, au dominat partida, castigand-o la scor de forfait (neprezentare), prin golurile inscrise in prima repriza, in min. 10, de fundasul central ,,portughez" Paul Pedro Roberto (20 de ani, nascut in Portugalia, la Portimao, cu dubla cetatenie, romano-portugheza, campion de juniori in Portugalia cu Portimonense, venit la Simleu Silvaniei in vara anului trecut, dupa un sezon in Liga a III-a din Portugalia, la Pevidem SC), si cele marcate in repriza secunda de tanarul Alin Danut Catuna (min. 75 – 18 ani) si de atacantul adus in vara acestui an de la CAO 1910 Oradea, Darius Andrei Marina (min. 83).

&

Rezultatele ultimei etape a turului:

o Gloria Bistrita Nasaud – Victoria Carei: 1-0 (0-0)

o Sportul Simleu Silvaniei – CSM Sighetu Marmatiei: 3-0 (1-0)

o CFR Cluj 2 – Minerul Ocna Dej: 0-1 (0-1)

o CSM Satu Mare – Lotus Baile Felix: 2-1 (1-1)

o FC Bihor Oradea – SCM Zalau: 1-0 (0-0).

9. FC CFR 1907 Cluj SA 2: 6 puncte, golaveraj -8
  10. CSM Sighetu Marmatiei: 6 puncte, golaveraj -9.

&

In etapa urmatoare, a 10-a, sighetenii joaca pe teren propriu, in 29 octombrie 2022, de la ora 15.00, cu SCM Zalau (locul 4).

&

* Foto: @CSM Sighetu Marmatiei

&

Andrei TUDORAN

Articolul EVOLUTIE MODESTA – CSM Sighetu Marmatiei a pierdut la scor de forfait cu ultima clasata si a incheiat turul pe ultimul loc apare prima data in 2mnews.