Farul Constanta, noua campioana, dupa ce a invins FCSB in penultima etapa a Superligii, scor 3-2

Cu o etapa inainte de finalul play-off-ului, Farul are 50 de puncte, in timp ce FCSB, locul doi, are 46.

FCSB a inceput tare la Ovidiu si a condus cu 2-0 dupa golurile marcate de Sut, cu un sut superb de la distanta, in minutul 9, si de Compagno, din fata portii, in minutul 17. Gazdele au inceput sa preseze, iar bucurestenii au avut o bara, prin Compagno, in minutul 40, insa insistenta Farului a dat roade in minutul 42, cand Mateus Santos a inscris cu o lovitura de cap, la o greseala a portarului Tarnovanu.

In partea secunda Tudor Baluta a egalat cu o lovitura de cap, in minutul 58, dintr- centrare a lui Casap. In continuare s-a jucat pe contre, iar gazdele au marcat golul victoriei in minutul 86, pin Louis Munteanu, aducand titlul in vitrina Farului.

FARUL: Aioani - Kiki (Sirbu 67), Larie, Artean, Borza (V. Morar 77) - T. Baluta, Nedelcu (K. Boli 66), Grameni (Casap 56) - Ad. Mazilu (Enes Sali 56), L. Munteanu, Mateus Barbosa. ANTRENOR: Gica Hagi

FCSB: Tarnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm (I. Cristea 46), Radunovic - Ov. Popescu (Miculescu 80), Ad. Sut, Olaru - Oct. Popescu (Cordea 46), Compagno, Fl. Coman (Omrani 90). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonase galbene: Nedelcu 61, Baluta 88, Sirbu 88 / Tamm 30

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica - Marian Barbu

Arbitri VAR: Ovidiu Hategan - Marius Badea

Observator: Augustus Constantin