Fotbal: Cristiano Ronaldo, la al 18-lea sau gol in Serie A

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a marcat al 18-lea său gol pentru Juventus Torino în campionatul de fotbal al Italiei, ajutându-şi echipa să se impună în deplasare, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Sassuolo, duminică seara, într-o partidă din cadrul etapei a 23-a a sezonului.

Juve a deschis scorul în prima repriză, prin germanul Sami Khedira, care a reluat în poartă mingea respinsă de portarul lui Sassuolo, după un un şut al lui Ronaldo. Portughezul a marcat cel de-al doilea gol al oaspeţilor, în minutul 70, iar apoi i-a pasat decisiv lui Emre Can la ultima reuşită a torinezilor (min. 86).

Graţie acestui nou succes, Juventus Torino şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, distanţându-se la 11 puncte de SSC Napoli, ocupanta locului secund, şi la 20 de puncte de Inter Milano, echipa de pe poziţia a treia.

Genoa, cu portarul român Ionuţ Radu între buturi, a remizat cu Bologna, 1-1, în deplasare, dar internaţionalul român de tineret a greşit la golul echipei gazdă.

Rezultate:
Joi
Lazio Roma - Empoli - 1-0
A marcat: Caicedo (42 - penalty).

Vineri
Chievo Verona - AS Roma 0-3
Au marcat: El Shaarawy (9), Dzeko (18), Kolarov (51).

Sâmbătă
Fiorentina - Napoli 0-0

Parma - Inter Milano 0-1
A marcat: Lautaro Martinez (79).

Duminică
Bologna - Genoa 1-1
Au marcat: Destro (17), respectiv Lerager (33).

Sassuolo - Juventus Torino 0-3
Au marcat: Khedira (23), Cristiano Ronaldo (70), Can (86).

AC Milan - Cagliari 3-0
Au marcat: Ceppitelli (13 - autogol), Lucas Paqueta (22), Piatek (62).

Clasament: 1. Juventus Torino, 63 puncte, 2. SSC Napoli, 52 puncte, 3. Inter Milano, 43 puncte, 4. AC Milan, 39 puncte, 5. Atalanta Bergamo, 38 puncte, 6. AS Roma, 38 puncte, etc.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)