FOTBAL – Echipele maramuresene Fotbal Comuna Recea si Minaur Baia Mare au castigat fara gol primit

LIGA A III-A. In cea-a de-a IX-a etapa a Ligii a III-a, cele doua echipe maramuresene s-au impus fara sa primeasca gol, ambele disputand partidele pe teren propriu.

&

Dupa doua semiesecuri (egaluri cu echipe mai slab clasate), ACS Fotbal Comuna Recea si-a respectat statutul de favorita si s-a impus in meciul cu Viitorul Selimbar, marcand economic, in ritm de un gol pe repriza. Viorel Chinde a deschis scorul (in minutul 35), iar Ciprian Brata a inchis tabela, spre finalul jocului (in minutul 88).

&

Astfel, Recea ramane pe locul 2 si se pastreaza in plasa liderului Luceafarul Oradea (pe care l-a invins chiar in deplasare), acumuland acelasi numar de puncte ca si prima clasata, 21, si devenind singura echipa din seria a V-a neinvinsa dupa primele noua meciuri ale actualei editii de campionat. In etapa urmatoare, care se va disputa in 26 octombrie, Recea joaca in deplasare cu ACS Unu Fotbal Club Gloria, echipa care in aceasta etapa a remizat in deplasare, la Sticla Ariesul Turda, printr-un gol marcat in minutele de prelungire.,

&

In Baia Mare, Minaur s-a impus la limita in meciul cu Unirea 1924 Alba Iulia, singurul gol al partidei fiind inscris in repriza a doua de Brian Lemac (min. 63), fostul atacant al Cugirului deschizand scorul cu capul, din 8 metri, dupa centrarea lui Giurgiu si speculand o iesire gresita a lui Angeru.

&

Meciul s-a incheiat 1-0 si pentru ca in minutul 85 Dombradi a scos cu piciorul sutul din apropiere al lui, evitand pierderea a inca 2 puncte. Antrenorul Dorin Toma a inceput partida cu urmatorul 11: Dombradi – Giurgiu, Coroian, Piper, Szekely, Prunescu, Durus, Simion, Lihet, Ster, Lemac. In etapa urmatoare, Minaur, care este clasata pe locul 5 cu 14 puncte, joaca in deplasare, la SCM Zalau.