Fotbal: Ibrahimovic a adus victoria lui AC Milan in derby-ul cu Inter

Veteranul suedez Zlatan Ibrahimovic a inscris cele doua goluri gratie carora AC Milan a castigat cu 2-1 derby-ul cu Inter Milano, sambata, in etapa a 4-a a campionatului de fotbal al Italiei. Inter, echipa gazda, a avut mai multe ocazii in acest meci, in care portarul roman Ciprian Tatarusanu a fost rezerva la invingatori. Ibrahimovic a ratat un penalty in minutul 12, insa a marcat la acea faza dupa ce portarul Samir Handanovic a respins. Patru minute mai tarziu, atacantul a punctat din nou. Romelu Lukaku, golgheterul lui Inter, a inscris in min. 28. Milan nu o mai invinsese pe marea sa rivala din 2016. Milan este lider dupa acest rezultat, cu 12 puncte, maximum posibil dupa patru etape. Inter se afla doar pe locul 6, cu 7 puncte. Etapa a mai adus doua rezultate remarcabile. In primul meci, Napoli a surclasat-o cu 4-1 acasa pe Atalanta, pe care a condus-o cu 4-0 la pauza. Napoli a obtinut acest succes la cateva zile dupa ce a pierdut cu 0-3, la "masa verde", partida cu Juventus. Echipa din sudul Italiei a fost sanctionata fiindca ce nu s-a prezentat la Torino, pe 4 octombrie, dupa ce doi jucatori ai sai au fost testati pozitiv pentru noul coronavirus. Sampdoria a invins-o cu 3-0 pe teren propriu pe Lazio, care nu a contat pe Stefan Radu. Rezultate: Inter - AC Milan 1-2 Au marcat: Lukaku (28), respectiv Ibrahimovic (12, 16) Napoli - Atalanta 4-1 Au marcat: Lozano (23, 27), Politano (30), Osimhen (43), respectiv Lammers (69) Sampdoria - Lazio 3-0 Au marcat: Quagliarella (32), Augello (41), Damsgaard (74) Sambata mai are loc intalnirea Crotone - Juventus. Milan este la 3 puncte de a doua clasata, Atalanta, si la 4 puncte de Napoli, ce a fost sanctionata si cu retragerea unui punct pentru neprezentarea la meciul cu Juve. AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Alexandru Cojocaru)