Fotbal: Liga Campionilor - Zece raniti si cinci arestati dupa incidentele dintre suporteri la meciul...

Zece persoane au fost rănite şi alte cinci au fost arestate, miercuri, după incidentele izbucnite între suporterii cluburilor FC Barcelona şi Olympique Lyon, înaintea meciului retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, încheiat cu victoria catalanilor cu scorul de 5-1, la Barcelona.

Cu câteva ore înaintea meciului, "cinci persoane au fost reţinute pentru că au participat la o încăierare", trei suporteri ai clubului Olympique Lyon şi doi de la Barca, a precizat un purtător de cuvânt al primăriei.

Mai mulţi răniţi în această încăierare au fost transferaţi către unităţile medicale.

De asemenea, poliţia municipală a indicat că a intervenit în apropiere de stadionul Camp Nou după ce cinci suporteri francezi au fost atacaţi de fani locali, însă incidentele nu s-au soldat cu răniţi.

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după ce a surclasat echipa franceză Olympique Lyon cu scorul de 5-1, miercuri seara, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală.

Catalanii au condus cu 2-0 la pauză, prin golul marcat de Messi (18 - penalty, cu o execuţie ''a la Panenka''), după un fault comis de Denayer asupra lui Luis Suarez, şi reuşita lui Coutinho (31). OL a avut o replică bună după pauză, reducând din ecart prin Lucas Tousart (58) şi sperând o vreme la egalare, dar Messi a ieşit din nou la rampă şi a înscris în min. 78, la capătul unei acţiuni personale, iar apoi l-a servit pe Pique (81), la capătul unui contraatac. Scorul final a fost stabilit de francezul Ousmane Dembele (86) din pasa aceluiaşi Messi.
AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.