Fotbal - Liga I: Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0

Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu CFR Cluj, 0-0, duminica seara, pe teren propriu, intr-un meci din etapa a 30-a a Ligii I de fotbal. Universitatea a dominat clar prima repriza si si-a creat cateva ocazii mari de gol, insa Stefan Baiaram a trimis mingea cu capul in bara (9), Dan Nistor a numerit si el bara (18), cu un sut din afara careului, iar Alexandru Tudorie a interceptat o minge trimisa gresit de Denis Ciobotariu si a trimis in exteriorul barei din unghi (33). CFR a avut si ea doua situatii bune de gol, insa portarul Mirko Pigliacelli a agatat mingea sutata de Billel Omrani si deviat de un fundas (20), dupa care acelasi Omrani a sutat in bara (23). In repriza secund, CFR a avut mai mult initativa, dar ocaziile de gol au fost rare. Andrei Burca a reluat periculos cu capul (56), in urma unui corner, iar Bogdan Vatajelu a sutat sub transversala de la circa 28 de metri, insa portarul Cristian Balgradean a respins (82). Universitatea si CFR sunt echipele cu cele mai bune aparari din Liga ( (14 goluri primite, respectiv 15). Universitatea e neinvinsa de cinci etape (trei victorii, doua egaluri), in care nu a incasat gol, avand un singur gol primit in ultimele zece etape. CFR a primit goluri intr-un singur meci din ultimele opt (trei, toate in meciul cu FCSB). Si meciul tur s-a incheiat cu acelasi rezultat, 0-0. Universitatea Craiova - FC CFR 1907 Cluj 0-0, Stadion "Ion Oblemenco" - Craiova Arbitru: Ovidiu Hategan (Arad); arbitri asistenti: Radu Adrian Ghinguleac (Bucuresti), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezerva: Marian Barbu (Fagaras) Observatori: Eduard Dumitrescu (Pitesti) - CCA, Paul Cazan (Bucuresti) - LPF AGERPRES (AS-editor: Mihai tenea, editor online: Andreea Preda) Sursa foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA /Facebook