Fotbal: Messi, hat-trick pentru FC Barcelona in campionatul Spaniei

Starul argentinian Lionel Messi a reuşit un hat-trick pentru FC Barcelona în partida câştigată în deplasare de echipa sa, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei Betis Sevilla, duminică seara, în cadrul etapei a 28-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Messi a punctat în minutele 18, 45+2 şi 85, celelalte goluri fiind înscrise de Luis Suarez (63) pentru învingători, respectiv Loren (82). Argentinianul a avut şi o bară, în prelungirile reprizei secunde.

Graţie acestui succes, Barca este tot mai aproape de un nou titlu de campioană în Primera Division. Cu 10 etape înainte de finalul sezonului, catalanii s-au distanţat la zece puncte de ocupanta locului secund, Atletico Madrid, învinsă sâmbătă în Ţara Bascilor de Athletic Bilbao (0-2).

Rezultate:
Vineri
Real Sociedad - Levante 1-1
Au marcat: Januzaj (26), respectiv Mayoral (79).

Sâmbătă
SD Huesca - Alaves 1-3
Au marcat: Avila (14 - penalty), respectiv Calleri (11 - penalty, 86), Guidetti (80).

Real Madrid - Celta Vigo 2-0
Au marcat: Isco (62), Bale (77).

Athletic Bilbao - Atletico Madrid 2-0
Au marcat: Inaki Williams (73), Kenan Kodro (85).

Leganes - Girona 0-2
A marcat: Portu (13, 22).

Duminică
Eibar - Valladolid 1-2
Au marcat: Orellana (54), respectiv Verde (90+1 - penalty), Sergi Guardiola Navarro (90+3).

Espanyol Barcelona - FC Sevilla 0-1
A marcat: Ben Yedder (53 - penalty)

Villarreal - Rayo Vallecano 3-1
Au marcat: Toko Ekambi (50, 52), Gerard Moreno (88), respectiv Mario Suarez (20).

CF Valencia - Getafe 0-0

Betis Sevilla - FC Barcelona 1-4
Au marcat: Loren Moron (82), respectiv Messi (18, 45+2, 85), Lui Suarez (63).

Clasament: 1. FC Barcelona - 66 puncte, 2. Atletico Madrid, 46 puncte, 3. Real Madrid, 54 puncte, 4. Getafe, 46 puncte, 5. Alaves, 44 puncte, etc.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)