FOTBAL OLD-BOYS – Sport Team Baia Mare a invins-o pe Gyulahaza din Ungaria

Sambata, 25 iunie, pe terenul din satul Sasar, s-a desfasurat partida amicala de fotbal old-boys dintre echipa baimareana Sport Team si cea din localitatea Gyulahaza, Ungaria.

A fost meciul cu numarul trei dintre cele doua echipe pe teren mare, primele doua disputandu-se in 2012, unul in Gyulahaza, scor 6-5 pentru unguri si al doilea in Baia Mare, scor 5-0 pentru Sport Team. Intre timp, echipa din Baia Mare a fost invitata in Ungaria la un turneu de fotbal in sala unde a obtinut locul doi.

Meciul de sambata s-a desfasurat in nota de dominare a echipei din Baia Mare, care a deschis scorul relativ repede prin Florin Florea, iar in minutul 22 Sergiu Fagi (noul jucator al echipei baimarene) a majorat scorul la 2-0 printr-un sut de la aproximativ 25 m in coltul lung al portarului Csaba Nagy (2-0).

Echipa din Ungaria s-a concentrat mai bine la joc si, in urma unui atac pozitional, un jucator al acesteia a fost faultat in careu, iar arbitrul Alexandru Bella, fara ezitare, a pus mingea pe ,,var", si scorul a devenit 2-1, marcator fiind Mihaly Bombera.

Pana la finalul primei reprize, jocul s-a echilibrat, iar in urma mai multor ocazii din partea ambelor echipe au mai fost inscrise doua goluri de fiecare echipa, primul prin Bogdan Trif, respectiv de acelasi jucator ungur Mihaly Bombera si astfel primul mitan al meciului s-a terminat cu 3-2 in favoarea baimarenilor.

Dupa reluarea jocului, echipa gazda a reusit sa inscrie din nou in minutul 51 prin Florin Florea, scorul devenind 4-2, insa pe fondul unei relaxari a echipei gazda, jucatorii din Gyulahaza, care activeaza intr-o liga de opt echipe old-boys la nivelul zonei, au reusit sa egaleze scorul prin golurile marcate de Mihaly Bambera din 11 m si Istvan Szoke din lovitura libera de la aproximativ 20 m (4-4 in min. 70).

La acest scor antrenorul echipei gazda, Ioan Marchis, a facut o modificare tactica la echipa, respectiv Bogdan Birle a fost trecut la mijlocul terenul din postura de fundas si jocul echipei s-a revigorat, urmand ca pana la finalul jocului sa fie inscrise trei goluri prin Cristian Barbos, Bogdan Trif si Bogdan Birle si astfel echipa Sport Team a invins cu 7-4.

old boys_800x382

Arbitrajul a fost asigurat de Alexandru Bella, Serban Grad si Catalin Erdei.

Sport Team: Darius Mihus, Edi Costin, Cristian Magurean, Sebastian Silaghi, Alain Serge, Virgil Ratiu, Florin Florea, Sorin Bocman, Sergiu Fagi, Daniel Luputi, Bogdan Barle,Cristian Barbos, Ionut Simon, Alin Gavrila, Daniel Gheighis si Ioan Marchis.

Gyulahaza: Csaba Nagy, Lajos Toth, Aandor Goti, Tibor Benko, Istvan Dancs, Zoltan Dudas, Istvan Szoke, Janos Bunkoczi, Bela Molnar, Mihaly Bombera, Janos Bella, Tibor Toth, Istvan Olah, Josef Takacs si Tibor Molnar.

La finalul meciului, echipa din Baia Mare a oferit echipei din Ungaria, o cupa a prieteniei dintre cele doua echipe.

Urmatorul meci pentru Sport Team, este programat pentru vineri, 8 iunie, la Zalau, cu echipa Armatura.