Fotbal: RB Leipzig, calificare istorica in semifinalele Ligii Campionilor, dupa 2-1 cu Atletico Madrid

Fotbal: RB Leipzig, calificare istorica in semifinalele Ligii Campionilor, dupa 2-1 cu Atletico Madr...

Echipa germana RB Leipzig a reusit o calificare istorica in semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, dupa ce a invins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 2-1 (0-0), joi seara, la Lisabona. RB Leipzig a rasturnat calculele hartiei si s-a impus, dupa un meci aproape perfect, prin golurile marcate de Dani Olmo (51) si Tyler Adams (88), in timp ce pentru Atletico a inscris Joao Felix (71 - penalty). Formatia germana va juca in penultimul act contra campioanei Frantei, Paris Saint-Germain, o semifinala inedita. Atletico a avut prima ocazie clara de gol a partidei, dar lovitura de cap a lui Savic a fost retinuta de portarul Gulacsi (10). Maghiarul s-a opus golului si in min. 13, la sutul din unghi al lui Renan Lodi. In restul primei reprize, cele doua echipe s-au anulat reciproc, fiind de notat ciocnirea brutala dintre Halstenberg si Savic (40), care s-a lasat cu urmari de ambele parti. RB Leipzig a avut prima ocazie sa abia in finalul primei reprize (45+2), cand Oblak a retinut mingea trimisa cu capul de Upamecano. Echipa antrenata de tanarul tehnician Julian Nagelsmann a deschis scorul in min. 51, cand spaniolul Olmo a reluat cu capul din marginea careului mic la centrarea lui Sabitzer, finalizand o faza snur. Eforturile madrilenilor au fost rasplatite de portughezul Joao Felix, care a obtinut un penalty, pe care tot el l-a transformat (71). Meciul parea ca se indreapta spre prelungiri, dar rezerva Tyler Adams a fost gasita de Angelino in marginea careului si a marcat cu un sut deviat de Savic (88). Atletico a marcat in ultimele sale 19 partide oficiale, insa acest amanunt statistic nu i-a fost de folos in sfertul de finala cu RB Leipzig. RB Leipzig a devenit a 32-a echipa care ajunge in semifinalele UEFA Champions League. RB Leipzig - Atletico Madrid 2-1 (0-0) Au marcat: Dani Olmo (51), Tyler Adams (88), respectiv Joao Felix (71 - penalty). Lisabona, Stadionul ''Jose Alvalade'' Liga Campionilor - sferturi de finala Au evoluat echipele: RB Leipzig: 1. Peter Gulacsi - 23. Marcel Halstenberg, 5. Dayot Upamecano, 16. Lukas Klostermann, 3. Angelino - 7. Marcel Sabitzer (22. Nordi Mukiele, 90+2), 44. Kevin Kampl, 27. Konrad Laimer (14. Tyler Adams, 72) - 18. Christopher Nkunku (8. Amadou Haidara, 83), 9. Yussuf Poulsen (capitan), 25. Daniel Olmo (21. Patrik Schick, 83). Antrenor: Julian Nagelsmann. Rezerve neutilizate: 28. Yvon Mvogo, 33. Philipp Tschauner - 4. Willi Orban, 10. Emil Forsberg, 17. Ademola Lookman, 38. Hugo Novoa Ramos, 41. Dennis Borkowski, 47. Joscha Wosz. Atletico: 13. Jan Oblak - 23. Kieran Trippier, 15. Stefan Savic, 2. Jose Gimenez, 12. Renan Lodi - 21. Yannick Carrasco, 8. Saul Niguez, 16. Hector Herrera (7. Joao Felix, 58), 6. Koke (capitan; 18. Felipe, 90+2) - 14. Marcos Llorente, 19. Diego Costa (9. Alvaro Morata, 72). Antrenor: Diego Simeone. Rezerve neutilizate: 1. Antonio Adan - 4. Santiago Arias, 5. Thomas Partey, 11. Thomas Lemar, 17. Ivan Saponjic, 20. Vitolo, 22. Mario Hermoso, 35. Manuel Sanchez, 38. Antonio Moya. Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenti: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toti din Polonia); al patrulea oficial: Tasos Sidiropoulos (Grecia) Arbitru video: Pawel Gil, arbitru asistent video: Tomasz Kwiatkowski (ambii din Polonia) Cartonase galbene: Renan Lodi (62), Klostermann (70), Kampl (82), Haidara (87), Gimenez (90+6). AGERPRES (AS-editor: Mihai tenea, editor online: Andreea Preda)