Fotbal: RB Leipzig trebuie sa joace ''la acelasi nivel'' in retur, considera antrenorul Julian Nagel...

Antrenorul echipei germane RB Leipzig, Julian Nagelsmann, invingatoare cu 1-0 in fata lui Tottenham Hotspur, miercuri, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal, a declarat ca formatia pe care o pregateste trebuie sa joace la acelasi nivel si in retur pentru a se califica mai departe. "Este o victorie meritata, dar nu este decat primul meci si va trebui sa jucam la acelasi nivel in retur", a spus Nagelsmann, citat de AFP. "Din cele 90 de minute, nu am cedat decat o singura mare ocazie, cea a lui Bergwijn in prima repriza. Chiar daca nu am controlat jocul, am avut o mare posesie a balonului si cred ca am jucat foarte matur in prima repriza. Inca din primele cinci minute, fara paradele lui Hugo Lloris, ar fi trebuit sa conducem cu 1-0. Adeseori, echipele mai tinere sunt nerabdatoare, pentru ca au sentimentul ca ar trebui sa marcheze, mai ales in deplasare, in Liga Campionilor. Dar noi am fost rabdatori si ne-am aparat foarte bine pe contrele lui Tottenham si aproape ca nu am cedat nimic. Apoi (dupa min. 75), Tottenham a facut schimbari cu Ndombele si Lamela, care au facut un meci foarte bun", a spus tehnicianul german. "Spurs au aruncat toate fortele lor in lupta si Pete (portarul Peter Gulacsi) a avut doua parade bune. Nu am avut sentimentul la vestiare ca baietii ar fi spus ca Tottenham e usor de invins", a adaugat Julian Nagelsmann. Tottenham Hotspur, finalista editiei trecute, a fost invinsa de formatia germana RB Leipzig cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, la Londra, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal. RB Leipzig a obtinut o victorie neasteptata, dar meritata, prin golul inscris de Timo Werner (58 - penalty). Mansa secunda se va juca in Germania, pe 10 martie. AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai tenea, editor online: Simona Arustei)