Fotbalistul Ibrahimovici a devenit cel mai in varsta marcator din campionatul italian

Atacantul suedez al echipei AC Milan, Zlatan Ibrahimovici, a devenit, sambata, la 41 de ani si 166 de zile, cel mai in varsta marcator din istoria campionatului italian, dupa ce a inscris in meciul cu Udinese. Milanezii au pierdut in fata celor de la Udinese, scor 1-3, in etapa a 27-a, informeaza News.ro.

Zlatan Ibrahimovici a marcat din lovitura de la 11 metri in minutul 49. Dupa ce initial a ratat, lovitura s-a repetat, deoarece arbitrul a considerat ca un alt jucator a intrat in suprafata de pedeapsa inainte de executare. La a doua incercare, Ibrahimovici nu a mai ratat.

Titular pentru prima data de la interventia chirurgicala la genunchiul stang in luna mai 2022, suedezul a depasit recordul fostului fundas italian Alessandro Costacurta.Acesta din urma marcase din penalti in mai 2007, tot pentru AC Milan si tot impotriva celor de la Udinese, la varsta de 41 de ani si 25 de zile.

Operat la sfarsitul lunii mai, Ibrahimovici, care a fost recent rechemat in nationala Suediei, si-a inceput sezonul pe 26 februarie, cu Atalanta Bergamo (2-0), intrand in joc in ultimul sfert de ora.