FOTBAL – LIGA A III-A. Vineri, 9 septembrie 2022, ora 17.00, Stadionul Comunal din Sanmartin (jud. Bihor), in meci contand pentru etapa a 3-a a Liga a III-a fotbal, Seria a 10-a, CS Lotus Baile Felix a invins, cu 2-1 (0-1), CSM Sighetu Marmatiei. Partida, arbitrata la centru de Mircea Ardelean din Arad, a opus echipele de pe locurile 5 (Lotus) si 7 (Sighetu Marmatiei) si a fost prologul etapei, restul partidelor din serie urmand sa se dispute sambata, 10 septembrie.

&

Elevii lui Adrian Iencsi au reusit o partida foarte buna (pentru nivelul Ligii a III-a), deschizand repede scorul, din penalty, acordat in urma unui fault clar asupra tanarului atacant central al sighetenilor, Leonardo Norbert Mitruscsak (21 de ani) – transferat in vara de la formatia maghiara Kazincbarcika si testat si de Dinamo Bucuresti. Marcator (din 11 metri): mijlocasul baimarean Catalin Marius Tututa (23 de ani), cel venit in februarie 2022 chiar de la Lotus Baile Felix, echipa care-l transferase in toamna anului precedent de la Progresul Somcuta Mare, dar care nu l-a pastrat in lot decat 5 luni. Acesta a fost si scorul la pauza, iar fanii gazdelor sperau intr-o revenire in cea de-a doua repriza.

&

O a doua repriza in care, in pofida sperantelor bihorenilor, prima mare ocazie de gol le-a apartinut tot oaspetilor, sighetenii trecand milimetric pe langa cel de-al doilea gol, Mitruscsak (foarte activ) reluand in min. 58 putin pe langa poarta lui Adrian Barabas o centrare excelenta a lui Tututa.

&

Apoi, insa, cei care reusesc sa inscrie, la prima lor mare ocazie de gol, sunt gazdele: in min. 72, Florin Pop reuseste o pasa in careul mare al sighetenilor, care-l gaseste liber in pozitie centrala pe experimentatul atacant central Claudiu Codoban (34 de ani, revenit in lotul celor din Sanmartin dupa o jumatate de sezon la echipa germana FC Suederelbe 1949 EV din Hamburg, care activeaza in Liga a V-a germana), iar acesta, nemarcat, inscrie cu siguranta, invingandu-l pe tanarul portar moldovean Lucian Cebotari (adus in vara de la Viitorul Cluj).

&

Si cand totul se indrepta spre un egal realtiv echitabil (gazdele au fost mai active in repriza a doua), in min. 87 Razvan Cret, lasat nemarcat la 7 metri de poarta (si el in pozitie realtiv centrala), marcheaza cu lejeritate dintr-o centrare tratata visator de fundasii centrali sigheteni. In min. 90, Codoban a fost la un pas sa realizeze dubla, printr-un lob de la mijlocul terenului care a trecut peste Cebotari (iesit la linia de 16 metri), dar si putin pe langa poarta sighetenilor. In minutul urmator, primul al prelungirilor, Madalin Popa, capitanul gazdelor, primeste al doilea cartonas galben si este eliminat pentru cumul de cartonase si Lotus ramane in inferioritate numerica, dar s-a dovedit a fi prea tarziu pentru ca nou-promovata CSM sa egaleze.

&

Un meci pe care doar lipsa de experienta nu l-a dus spre un deznodamant pozitiv pentru sigheteni (poate si schimbarile efectuate de antrenorul Iencsi prea devreme si in contextul unei banci tehnice compuse din jucatori inca neomogenizati), desi acestia ar fi meritat macar un punct.

&

Lotus Baile Felix – CSM Sighetu Marmatiei: 2-1 (0-1), au marcat Claudiu Codoban (min. 72), Razvan Cret (min. 87) / Catalin Marius Tututa (min. 3 – 11 m).

&

In etapa urmatoare, a 4-a, in 17 septembrie, de la ora 17.00, CSM Sighetu Marmatiei joaca pe teren propriu cu CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud.

&

&

Andrei TUDORAN

Articolul GALERIE FOTO – CSM Sighetu Marmatiei pierde in Bihor, dupa ce a condus timp de 70 de minute apare prima data in 2mnews.