Germania, calificare en fanfare in sferturile EURO 2024

Echipa nationala de fotbal a Germaniei a obtinut calificarea in sferturile EURO 2024, dupa ce s-a impus fara mari emotii in duelul cu Danemarca, scor 2-0.

Germania – Danemarca 2-0

Selectionata pregatita de Julian Nagelsmann continua cursa catre castigarea EURO 2024, dupa un nou triumf convingator.

Germania a invins Danemarca, scor 2-0, intr-un meci disputat pe Westfalenstadion din Dortmund.

Nemtii au inceput tare partida si au reusit sa marcheze dupa doar patru minute prin Schlotterbeck, insa golul acestuia a fost anulat pentru un fault in atac.

In minutul 34, Michael Oliver a intrerupt partida din cauza fulgerele agresive care s-au abatut asupra stadionului din Dortmund.

Timp de trei minute, jucatorii au stat marginea terenului, dupa care au coborat la cabine alaturi de cei din staff.

La doar cateva minute dupa ce jucatorii au parasit terenul de joc, a inceput sa ploua cu grindina de dimensiuni mari.

Dupa aproximativ 25 de minute, jocul a fost reluat in conditii de siguranta.

In debutul reprizei secunde, Andersen a punctat pentru danezi (min 48), insa, dupa consultarea VAR, reusita a fost anulata pe motiv de ofsaid.

La faza imediat urmatoare, fundasul danez a comis hent in careu, iar din lovitura de la 11 metri rezultata, Kai Havertz a deschis scorul pentru Germania (min 53).

Au urmat mai multe momente bune pentru nemti, care au trecut la controlul jocului. Mai mult decat atat, dintr-o degajare a lui Schlotterbeck, Musiala a ramas singur cu portarul si a punctat pentru 2-0 cu un sut plasat la coltul lung (min 68).

Nemtii au mai inscris inca o data in prelungiri prin Wirtz, dar golul sau a fost anulat pentru ofsaid.

In sferturi, Germania va intalni castigatoarea duelului dintre Spania& si& Georgia.