Haltere: Romania a cucerit cinci noi medalii la Europenele Under-15 si Under-17 din Israel

Sportivii romani au cucerit cinci noi medalii, duminica, in ziua a doua a Campionatelor Europene de haltere Under-15 si Under-17 de la Eilat (Israel). La cat. 55 kg, Under-15, Dorina Tofan a obtinut argintul al stilul smuls, cu 74 kg, a terminat pe 5 la aruncat, cu 88 kg, iar la total a luat bronzul, cu 162 kg. La aceeasi categorie, Estefania Dobre, a terminat pe 7 la smuls, cu 64 kg, pe 8 la aruncat, cu 84 kg, iar la total s-a clasat pe 8, cu 148 kg. In cadrul aceleiasi categorii, la masculin (U15), Tiberiu Donose a fost al patrulea la smuls, cu 91 kg, cat si la aruncat, cu 105 kg, si la total, cu 196 kg. La 55 kg, Under-17, Florin Krupla a luat bronzul la smuls, cu 100 kg, argintul la aruncat, cu 123 kg, si bronzul la total, cu 223 kg. La 61 kg, U17, Darius Enea a ocupat locul 8 la smuls, cu 95 kg, a fost al saptelea la aruncat, cu 115 kg, si a incheiat pe 8 la total, cu 210 kg. Bilantul Romaniei dupa doua zile este de 15 medalii, 8 de aur, 2 de argint si 5 de bronz. La U-15, delegatia noastra are un palmares de 7-1-2, iar la U-17, de 1-1-3. Romania participa cu 28 de sportivi la Europenele de la Eilat. AGERPRES (AS-editor: Mihai tenea, editor online: Alexandru Cojocaru) Sursa foto: (c) Federatia Romana de Haltere/Facebook.com