Handbal feminin: Victorie la limita pentru Franta, in meciul sau de debut la EURO 2020

Selectionata Frantei, detinatoarea titlului continental, a invins reprezentativa Muntenegrului cu scorul de 24-23 (11-12), vineri, intr-un meci din Grupa A a Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2020, care are loc in Danemarca. Muntenegru, viitoarea adversara a Romaniei in turneul preolimpic pe care il va gazdui in primavara anului viitor, a facut o prima repriza foarte buna, la debutul tehnicianului danez Kim Rasmussen ca selectioner. Jucatoarele antrenate de Rasmussen, castigator al Ligii Campionilor in 2016 cu CSM Bucuresti, au avut 9-4, 10-6 si au intrat la pauza cu un singur gol avans, 12-11. An partea secunda, Muntenegru a condus cu 15-12, cu 17-15 si 20-18 (min. 49). Franta a avut o perioada buna si a reusit sa intoarca scorul, dupa patru goluri consecutive, de la 18-20 la 22-20 (min. 55), controland finalul si obtinand victoria cu 24-23. Chloe Valentin, Aissatou Kouyate, Kalidiatou Niakate si Laura Flippes au marcat cate 3 goluri pentru Franta. Siraba Dembele (CSM Bucuresti) a reusit un gol. Extremele Jovanka Radicevic si Majda Mehmedovic au fost cele mai bune de la invinse, cu 5 goluri fiecare. Bobana Klikovac (Gloria Buzau) a marcat un gol. La Muntenegru au mai evoluat Andrea Klikovac (CSM Bucuresti), Marta Batinovic (SCM Ramnicu Valcea), Ljubica Nenezic (Dunarea Braila), Dijana Ujkic (Gloria Buzau). In celalalt meci din grupa, Danemarca, echipa gazda, a dispus de Slovenia cu 30-23. Surpriza zilei s-a produs in Grupa B, in care Croatia a invins Ungaria cu 24-22. Meciul Olanda - Serbia a fost amanat pentru sambata. Romania, dupa 19-22 cu Germania, joi, va disputa sambata al doilea meci, contra Poloniei (17:00). AGERPRES (AS-editor: Mihai tenea, editor online: Alexandru Cojocaru)