Handbal masculin: Dinamo Bucuresti a castigat al treilea sau titlu consecutiv de campioana nationala

Dinamo Bucuresti a cucerit al treilea sau titlu consecutiv de campioana nationala la handbal masculin, joi seara, dupa ce a invins-o pe marea rivala CSA Steaua Bucuresti, cu scorul de 22-19 (10-13), chiar pe terenul acesteia, Sala Concordia din Chiajna, in al treilea meci al finalei Ligii Nationale. Steaua a avut o prima repriza foarte buna, a condus cu 9-4 (min. 17), dar la pauza diferenta a fost de doar trei goluri, 13-10. ''Ros-albastrii'' au avut 16-13 in repriza secunda, dar apoi nu a mai tinut ritmul, iar Dinamo a putut intoarce scorul. In cele din urma, Dinamo, mai lucida, a castigat la o diferenta de trei goluri, cu 22-19. Dinamo se impusese la Chiajna si in prima partida a finalei, cu 27-25, dar Steaua si-a luat revansa in Soseaua Stefan cel Mare, cu 26-27. Finala s-a jucat dupa sistemul cel mai bun din trei partide. Dinamo si-a trecut in palmares al 15-lea titlu de campioana: 1959, 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1978, 1986, 1995, 1997, 2005, 2016, 2017, 2018. Medaliile de bronz au fost adjudecate de AHC Potaissa Turda, care a dispus de CSM Bucuresti, pe teren propriu, cu scorul de 21-20. Castigatoarea Cupei Challenge s-a impus in prima partida, de la Turda, cu 26-24, iar vicecampioana din sezonul trecut a invins cu 36-30 in meciul al doilea.AGERPRES (editor: Mihai tenea, editor online: Daniela Juncu)