Handbal masculin: Dinamo castiga in Baia Mare un meci stricat de arbitri

CS Minaur Baia Mare a pierdut sambata, 9 decembrie, pe teren propriu, meciul cu campioana Dinamo Bucuresti, scor 37-30 (16-16), care a contat pentru etapa a 14-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin.

A fost un meci extrem de tensionat atat pe teren, cat si in tribune, dar asta mai ales din cauza celor doi arbitri bucureseteni care au stricat disputa inca din start.

Minaur a condus jocul in prima repriza, punand mari probleme echipei campioane. Dupa pauza, Dinamo a reusit sa puncteze de trei ori consecutiv, iar baimarenii nu au reusit sa revina pe tabela, dar asta si pe fondul unor decizii mai mult decat controversate ale celor doi fluierasi.

Tot in a doua repriza, Miklos Rosta de la Dinamo a vazut direct cartonasul rosu dupa o intrare de macelar la Tudor Botea, faza care a dus la o incaierare intre jucatorii celor doua formatii si la o tensiune uriasa in tribune.

Minaur incheie inca un an bun pe locul 2, avand cu punct avans fata de Constanta, dar si un meci in plus.

Statistica csminaur.ro:

• Sala Polivalenta "Lascar Pana" din Baia Mare; cca 2000 spectatori
  • Arbitri: Mihai Pirvu (Bucuresti) - Mihai Potirniche (Buzau). Observator: Horatiu Belu (Bucuresti)
  • Aruncari de la 7m: 3-5 (transformate: 3-4; a ratat Akimenko). Minute de eliminare: 10-16 (Fotache, Kotrc, Vujovic, Mollino, Cip / Militaru 2, Pascual 2, Kasparek, Kukic, Akimenko; in minutul 33, Rosta a primit cartonas rosu si albastru pentru un fault dur la Botea)
  • CS Minaur: Anton Terekhov (6 interventii), Hayder Al-Khafadji (6 interventii) - Robert Nagy 8, Tudor Botea 6 (3 din 7m), Gabriel Cumpanici 5, Milan Kotrc 4, Anderson Mollino da Silva 3, Viorel Fotache 2, Stevan Vujovic 1, Lucas Sabou 1, Nikola Ivanovic, Tomas Cip. Nu au jucat: Remus Chis, Erik Pop, Vlad Pop, Ovidiu Ardelean. Antremori: Alexandru Sabou, Mihai Busecan, Ionut Irimus
  • Dinamo: Vladimir Cupara (3 interventii), Saeid Heidarirad (8 interventii) - Alex Pascual 6 (3 din 7m), Lazar Kukic 5, Stanislav Kasparek 5, Calin Dedu 4, Andrii Akimenko 4 (unul din 7m), Nicusor Negru 3, Tudor Bugulet 2, Luca Cindric 2, Miklos Rosta 2, Ante Kuduz 2, Dan Racotea 1, Viachaslau Bokhan 1, Robert Militaru, Javier Humet. Antrenori: Xavier Pascual Fuertes, Jordi Giralt Alberich, Sebastian Bota, Razvan Pop

Vlad HERMAN

The post Handbal masculin: Dinamo castiga in Baia Mare un meci stricat de arbitri appeared first on ZiarMM.