IN DERBY-UL CODASELOR – Progresul Somcuta Mare a zdrobit Luceafarul Oradea, intr-un meci cu 6 goluri...

FOTBAL - LIGA A III-A. Sambata, 16 octombrie 2021, in meci contand pentru etapa a 8-a a Ligii a III-a, la Sanmartin, s-a jucat derby-ul codaselor Seriei a 10-a (locul 10, ultimul, cu locul 9, penultimul): CS Luceafarul Oradea – CS Progresul Somcuta Mare. Echipa oradeana are cel mai slab atac (doar 3 goluri inscrise in 7 etape), iar maramuresenii cea mai slaba aparare (24 de goluri primite, o medie de 3,4 goluri primite/meci).

&

In pofida inceputul dezastruos de campionat al celor din Somcuta Mare, maramuresenii porneau favoriti prin prisma experientei jucatorilor si, de aceasta data, Progresul a jucat altceva, reusind o victorie categorica (prima in acest sezon) in urma unui meci in care s-a jucat cu garda jos si in care s-a marcat intr-o singura repriza de… cinci ori: Luceafarul Oradea – Progresul Somcuta Mare: 1-5 (0-1).

&

Batin, ca-n zilele sale cele mai bune, a deschis scorul intr-o partida in care avea sa semneze o tripla, cum nu i s-a mai intamplat demult. Acesta a fost si scorul la pauza, Progresul incepand partea a doua a jocului de la 1-0. Ce a urmat in repriza secunda a fost o nebunie, cu o presiune permanenta la poarta tinerilor de la Luceafarul si patru goluri inscrise de Batin, Jeler, Parnau si din nou Batin, la 0-5 maramuresenii oprind motoarele si asteptand fluierul de final, inaintea caruia a reusit si Luceafarul golul de onoare, prin Toderici (min. 88), parca pentru a nu fi nimeni suparat.

&

Luceafarul Oradea – Progresul Somcuta Mare: 1-5 (0-1), au marcat Razvan Toderici (min. 88) / Paul Batin (min. 14, min. 56, min. 86), Bogdan Jeler (min. 64), Mark Parnau (min. 80). In urma victoriei, Progresul urca pe locul 8, desi si satmarenii (cu care au facut rocada in clasament) au reusit un rezultat surpriza, egal acasa cu lidera seriei, CS Lotus Baile Felix (care au invins etapa trecuta Minaurul, chiar in Maramures).