INCA UN MECI-MARATON – Explorari, invinsa la Baia Mare de SCMU Craiova, dupa o partida de doua ore,...

LIGA NATIONALA – VOLEI MASCULIN. Sambata, 4 februarie 2023, in Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare, in meci contand pentru etapa a 16-a a Ligii Nationale de volei masculin, Stiinta Explorari Baia Mare a pierdut, cu 2-3 (22-25, 20-25, 25-22, 25-20, 10-15), partida cu SCMU Craiova. Meciul, arbitrat de bucurestenii Cristian Cristea (principal) si Andrei Savu (secund), a opus echipele clasate inaintea acestei etape pe locurile 8 (Baia Mare) si 4 (Craiova).

&

Cu oaspetii pornind din postura de favoriti (si in voleiul romanesc sunt discrepante semnificative intre bugetele si valoarea loturilor primelor echipe si ale celorlalte), partida de la Baia Mare a debutat cu un set castigat de craioveni cu dificultate, dupa 25 de minute dejoc (25-22), oaspetii reusind sa se impuna si in setul 2, dupa ce s-au distantat decisiv in prima jumatate, cand au luat un avantaj de 7 puncte (7-14), gazdele reusind sa revina la 19-22, dar Craiova s-a impus intr-un final mai bun: 25-20.

&

Setul 3, cel mai disputat, in care Explorari a fost mai concentrata pe fiecare punct, iar echipele au mers cap la cap pana la jumatatea sa: 12-12. Apoi baimarenii reusesc 3 puncte consecutiv si arata ca o echipa care are disponibilitatea castigarii setului: 15-12. Antrenorul oaspetilor, Danut Pascu, cere time-out si Craiova se apropie la un punct (15-14), dar baimarenii refac din nou avantajul de 3 puncte si chiar se distanteaza la 18-14.

&

La 21-17, Pascu cere din nou time-out. Cu fileul, cu Aldea care serveste bine, Explorari ajunge la 23-18, dar oaspetii revin la 24-22, iar antrenorul Marius Botea cere de doua ori time out in 3 minute. In fine, Explorari castiga setul cu 25-22, intr-o partida mult mai echilibrata decat se asteptau oaspetii. Toate cele 3 seturi au avut aceeasi durata de joc: 25 de minute. E un meci lung.

&

Tot cu Explorari la conducere incepe si setul 3, gazdele ajung la 8-3, si reusesc sa-si pastreze avantajul pana aproape de jumatatea setului: 11-6. Craiova revine in joc si reduce diferenta de pe tabela de marcaj: 11-8. Baimarenii intra primii in punctele din ultima jumatate a setului: 13-9. Hepburn blocheaza senzational si baimarenii ajung la 15-10.

&

Blocajul baimarenilor a inceput sa functioneze la parametri dezarmanti pentru adversari. La 16-13, Pascu cere time out. Ce serva are veteranul Lica (SCMU Craiova), din tun! Dragomir ne pastreaza sperantele: 18-15. Tarta duce scorul la 20-17, iar apoi Hepburn blocheaza (din nou) magistral: 21-17. Pascu cere al doilea time out al setului.

&

Baimarenii lupta cu disperare, se agata chiar si de mingi imposibile. Dragomir puncteaza pentru 23-18 si Explorari a luat deja prima optiune la castigarea setului 4. Dos Santos serveste in fileu si Baia Mare are 24-19. Set castigat dupa aproape o jumatate de ora de joc efectiv de Explorari: 25-20 si 2-2. Urmeaza setul decisiv. Se joaca de 104 minute – in acelasi timp cu meciul de la Baia Mare a inceput si meciul dintre Suceava si Rapid (rapidistii s-au impus cu 3-0), iar cele doua echipe au iesit deja de la dus.

&

Setul 5 incepe cu oaspetii la conducere (1-4), dar baimarenii nu cedeaza atat de usor soarta unei partide in care au revenit de la 0-2 la seturi. Setul decisiv e scurt (se joaca pana la 15, sau pana cand o echipa care ajunge la 15 are doua puncte avantaj). Craiova ajunge prima la jumatatea punctelor, terenul se schimba la scorul 5-8. Oaspetii se mentin in ofensiva si in a doua jumatate si ajung la 5-11. La 7-13 este aproape imposibil sa mai scape victoria. Baimarenii revin la 9-13, dar Craiova castiga dupa doua ore de joc efectiv cu 10-15.

&

Meci foarte bun facut de baimareni. Ca un argument suplimentar al echilibrului partidei, iata care a fost situatia la principalii parametri tehnici (Baia Mare vs. Craiova): 60-59 la atac decisiv, 4-9 la asi (punct din serviciu), 13-13 la blocaj decisiv, 25-26 la puncte din greseala adversarului.

&

Pentru Explorari au punctat: Cheaga, Hepburn si Tarta (cate 16 puncte), Aldea (9 puncte), Dragomir (8 puncte), Taboada (6 puncte), Silvasan-Pasca (4 puncte), Badea (2 puncte). De la oaspeti s-au remarcat Dos Santos (20 de puncte), Lica (17 puncte), Kovacevic (15 puncte), Calin (11 puncte) si Lupu (10 puncte).

&

Explorari a castigat 1 punct in urma acestui meci (la volei, invingatoarea in set decisiv castiga 2 puncte, iar invinsa l punct) si are 19 puncte in 16 etape (cumulate din 6 victorii si 10 infrangeri) – din aceasta etapa s-au disputat doar doua partide, asa ca situatia din clasament nu este relevanta in acest moment. In etapa urmatoare, a 17-a, programata in 11 februarie 2023, Explorari joaca in deplasare cu CSU Stiinta Bucuresti (locul 10, cu doar 2 victorii in 15 partide). O partida care n-ar trebui sa le puna probleme.

&

Andrei TUDORAN

Articolul INCA UN MECI-MARATON – Explorari, invinsa la Baia Mare de SCMU Craiova, dupa o partida de doua ore, in care a revenit de la 0-2 apare prima data in 2mnews.