INFRANGERE – Explorari Baia Mare, invinsa acasa de SCM Zalau, ramane pe locul 7 in grupa, loc pe car...

VOLEI MASCULIN. Miercuri, 30 martie 2022, in Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare, in etapa a 4-a a play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin Grupa 5-8, CS Stiinta Explorari Baia Mare a fost invinsa, cu 1-3 (22-25, 23-25, 25-20, 24-26), de CSS CNE LAPI Dej SCM Zalau, dupa o partida care a durat o ora si 46 de minute de joc efectiv.

&

Cu un ultim set inceput mai prost (2-8), Explorari a revenit in joc (10-12) incercand sa intre in setul 5, insa dupa o noua sarja reusita a oaspetilor, vicecampioni nationali in editia trecuta, SCM Zalau s-a desprins din nou la 5 puncte (10-15). A urmat o noua cursa de urmarire a baimarenilor, care au reusit sa egaleze pe finalul setului (24-24, din blocajul lui Taboada), dand sperante pentru o revenire, insa oaspetii au punctat prin Mihalescu si apoi prin atacul ratat al lui Moreira, castigand in 4 seturi.

&

O lupta stransa, in care zalauanii au dat totul pentru a pastra sanse macar teoretice pentru locul 5 (unul oricum sub asteptarile clubului salajean). De la baimareni au punctat: Tarta (16 puncte), Moreira (15 puncte), Silvasan-Pasca (12 puncte), Cheaga (9 puncte), Taboada (6 puncte), Dragomir si Badea (cate 5 puncte), Klochko (2 puncte). De la oaspeti s-au remarcat Minic (20 puncte), Balean (16 puncte), Cuciureanu (13 puncte) si Mihalescu (10 puncte).

&

In celalalt meci al grupei, CSU Stiinta Bucuresti – CS Olimpia Titanii Bucuresti: 0-3 (19-25, 21-25, 18-25). In clasamentul Grupei 5-8, pe locul 5 se afla Olimpia Titanii (49 puncte), pe locul 6 este SCM Zalau (43 de puncte), pe locul 7 se claseaza Stiinta Explorari (35 puncte – 11 victorii si 15 infrangeri) si pe locul 8 este CSU Stiinta Bucuresti (24 puncte).

&

Andrei TUDORAN

Articolul INFRANGERE – Explorari Baia Mare, invinsa acasa de SCM Zalau, ramane pe locul 7 in grupa, loc pe care va si incheia aceasta editie a Ligii nationale apare prima data in 2mnews.