INFRANGERE – Minaur a pierdut la Buzau si coboara pe locul 5 in Liga nationala

LIGA NATIONALA - HANDBAL. Joi, 5 mai 2022, in Sala Romeo Iamandi din Buzau, intr-un meci contand pentru etapa a 24-a a Ligii Nationale de handbal masculin, ACS HC Buzau 2012 a castigat, cu 30-26 (17-13), partida cu CS Minaur Baia Mare. In urma infrangerii, Minaur coboara pe locul 5 in clasamentul national, dar are un meci mai putin disputat.

&

Un meci in care oaspetii erau favoriti, incheiat cu un rezultat surpriza, dar care, daca ar trebui sa cautam o justificare am anuntat-o in urma cu 3 zile AICI. Meciul s-a mentinut egal pana la jumatatea primei reprize (7-6, min. 15), dupa care gazdele (locul 10 in Liga nationala) s-au distantat treptat, ajungand la un ecart de 4 goluri dupa primele 30 de minute de joc.

&

Repriza a doua a fost o cursa contracronometru a baimarenilor, care au recuperat pana la 19-18 (min. 39), parand ca vor reusi o rasturnare de scor. In ultimele 10 minute s-a intrat tot cu avantaj minim pentru buzoieni (24-23), dar pe finalul partidei gazdele au reusit sa refaca avantajul de la pauza si sa castige cu 4 goluri diferenta.

&

Pentru Minaur au marcat Vujovic (7 goluri), Kotrc (6 goluri), Cabut si Da Silva Mollino (cate 5 goluri), Bugulet, Nagy si Sabou (cate 1 gol). De la gazde s-au remarcat Glendza si Vujvodic (cate 7 goluri) si Dumitrana (6 goluri).

&

In 8 mai, Minaur (locul 5) joaca meciul restant din etapa a 20-a, in deplasare, cu CSM Focsani (locul 6), apoi in 11 mai, acasa, meciul din etapa 25-a, cu AHC Potaissa Turda (locul 3).

&

Clasament

1. CS Dinamo Bucuresti: 64 puncte
  2. CSA Steaua Bucuresti: 56 puncte
  3. AHC Potaissa Turda: 55 puncte
  4. HC Dobrogea Sud: 54 puncte
  5. CS Minaur Baia Mare: 52 puncte (23 jocuri).

&

* Foto generica

&

Andrei TUDORAN

Articolul INFRANGERE – Minaur a pierdut la Buzau si coboara pe locul 5 in Liga nationala apare prima data in 2mnews.