HANDBAL FEMININ. Miercuri, 24 aprilie 2024, in Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare, in meci restanta contand pentru etapa a 20-a a Ligii I la handbal feminin, Minaur Baia Mare a pierdut, cu 24-27 (10-15), partida cu Gloria 2018 Bistrita-Nasaud. Meciul, arbitrat de cuplul clujean Sebastian Marza & Cristian Nedelea, a opus echipele clasate inaintea meciului pe locurile 8 (Minaur) si 3 (Gloria).

&

Oaspetele au pornit cu prima sansa in aceasta partida, cu un lot mult superior valoric, cu un parcus in actuala editie de campionat evident mai bun decat baimarencele si cu 4 victorii din ultimele 5 partide directe (inclusiv in tur, cand la Bistrita Gloria a castigat la 10 goluri diferenta, 34-24).

&

N-a fost nicio supriza, bistritencele conducand din min. 2 pana la finalul jocului, avand inca din min. 10 o diferenta confortabila, de 7 goluri (2-9). Absolut niciun moment nu s-a pus problema invingatoarei, Gloria intrand la pauza cu 5 goluri avans, diferenta majorata la 7 goluri dupa primele 3 minute ale reprizei a II-a (min. 33, 11-18), apoi baimarencele straduindu-se cat au putut sa reduca din avantaj, ceea ce au si reusit, finalul partidei indicand un scor care te-ar putea duce cu gandul ca a fost o partida echilibrata, desi n-a fost: 24-27.

&

De la gazde, bune prestatiile lui Lundback, Ianasi, Spugnini Santome si a portarului Panzic. Pentru Minaur au marcat Vujovic (6 goluri), Spugnini Santome (4 goluri), Pavlovic, Cazanga si Tanasie (cate 3 goluri), Popescu (2 goluri), Gomes Da Costa, Ianasi si Lundback (cate 1 gol). Portarul Amra Panzic, 10 parade salavatoare. De la Gloria s-au remarcat Bazaliu (8 goluri), Rodriguez (5 goluri), Seraficeanu (4 goluri) si portarul Lais De Arruda, 9 parade salavatoare.

&

In urma infrangerii, Minaur ramane pe locul 8 si meciul urmator din campionat il are in 1 mai (etapa a 23-a), in deplasare cu CSM Targu Jiu (acum pe locul 9).

&

* Foto: @Ovidiu Dragomir via Minaur Baia Mare

&

Andrei TUDORAN

Articolul INFRANGERE PREVIZIBILA – Minaur a pierdut la Baia Mare meciul-restanta cu Gloria Bistrita-Nasaud apare prima data in 2mnews.